Szef MON, Antoni Macierewicz i dowódca WOT, płk Wiesław Kukuła. / fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Konferencja prasowa nt. obrony terytorialnej w Polsce

W dniu 14 listopada br. w Biurze ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej odbyła się konferencja prasowa, podczas której podkreślono m.in., że finansowanie Wojsk Obrony Terytorialnej nie będzie kolidowało z Planem Modernizacji Technicznej SZ RP.

W poniedziałek, 14 listopada br. w siedzibie Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, odbyła się konferencja prasowa Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza z udziałem dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesława Kukuły, rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej płk dr inż. Ryszarda Parafianowicza oraz zastępcy dyrektora Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej MON płk Artura Dębczaka.

Szef MON podkreślił, że pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii. Odniósł się tym samym do opinii, że budowa WOT może ograniczyć finanse związane z Planem Modernizacji Technicznej SZ RP (czytaj także: Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022). Według niego eksperci są zgodni, że WOT to najlepszy sposób odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe, a do tego jednocześnie najtańsze rozwiązanie na zwiększenie liczebności armii i jej zdolności obronnych Polski. Będą także odpowiedzią na powszechne dążenie Polaków, którzy widząc zagrożenia, tworzyli struktury paramilitarne.

Antoni Macierewicz powiedział, że w bieżącym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy, na mocy której zostaną powołane WOT (czytaj także: Opublikowano projekt ustawy tworzącej Wojska Obrony Terytorialnej) jako piąty rodzaj sił zbrojnych – obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych:

Wojska Obrony Terytorialnej kraju obejmą w tym roku trzy brygady sytuowane w województwach: białostockim, rzeszowskim i na Podlasiu; będą równocześnie utworzone cztery bataliony WOT. Obejmą one w tym roku mniej więcej 3 tys. żołnierzy.

Od lewej: płk Wiesław Kukuła, Antoni Macierewicz, płk dr inż. Ryszard Parafianowicz i płk Artur Dębczak. / fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Od lewej: płk Wiesław Kukuła, Antoni Macierewicz, płk dr inż. Ryszard Parafianowicz i płk Artur Dębczak. / fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Szef MON dodał, że w 2019 r. WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy. Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld PLN.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Wiesław Kukuła poinformował z kolei:

Przygotowujemy się do działania jako rodzaj sił zbrojnych niezwłocznie po tym, jak zostaną przyjęte stosowne akty prawne. Rozwijamy się na dwóch kierunkach, na dwóch płaszczyznach. Pierwszy obszar związany jest z budową struktur terenowych w trzech województwach. Rozwijamy tam trzy brygady i podporządkowane im 4 bataliony. Stosunek liczby żołnierzy służby stałej ? żołnierzy zawodowych do żołnierzy służby terytorialnej będzie w granicach od 6% do 8% w zależności od typu pododdziału. Rozwijamy też drugą płaszczyznę. To jest budowa dowództwa Obrony Terytorialnej. Korzystamy tu z doświadczeń, które nabyliśmy 9 lat temu budując dowództwo Wojsk Specjalnych. Planujemy, że do 31 marca 2017 r. dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnie wstępne zdolności operacyjne i przejmie dowodzenie nad tworzonymi brygadami. W dalszej perspektywie mamy budowę kolejnych trzech brygad: Olsztyn, Ciechanów i Radom oraz rozwinięcie 11 batalionów. Wojska Obrony terytorialnej będą miały charakter lekkiej piechoty. Najistotniejszym faktem jest to, że niemal w 100% wyposażenie żołnierzy WOT będzie mogło być realizowane w polskim przemyśle. Na obecnym etapie mamy plany, że będzie to nowe wyposażenie.

Źródło: mon.gov.pl: Konferencja prasowa – obrona terytorialna

Czytaj także:

Dowódca OT przedstawia linie operacyjne nowego rodzaju sił zbrojnych

Nowy dowódca Obrony Terytorialnej

Inauguracja działalności Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej

Oficjalna strona internetowa Obrony Terytorialnej RP ?online?

Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej

Amerykańska Gwardia Narodowa wesprze polską Obronę Terytorialną

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.