Niszczyciel Czołgów 8x8. / fot. Paweł Kmiecik.

MSPO 2017: Niszczyciele czołgów od Rosomak S.A. [FOTO]

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, przedsiębiorstwo Rosomak S.A. (dawne Wojskowe Zakłady Mechaniczne) z Siemianowic Śląskich zaprezentowało dwa warianty niszczycieli czołgów, bazujące na podwoziu flagowego produktu, kołowego transportera opancerzonego Rosomak w wydłużonym wariancie 8×8 z systemem wieżowym HITFACT 120 oraz 6×6, wyposażonym w ppk SPIKE NLOS. Trzecim niszczycielem tej klasy jest pojazd Eagle w układzie 4×4, wyposażony w zdalny moduł uzbrojenia Samson Mini RWS.

Niszczyciel Czołgów 8×8

Bazowy KTO Rosomak został wyposażony we system wieżowy HITFACT 120, produkowany przez włoskie konsorcjum Leonardo i uzbrojony w działo gładkolufowe OTO Melara 120 mm/45, które cechuje się niską siłą odrzutu i wysoką precyzją, zapewniającymi siłę ognia na poziomie czołgu podstawowego (MBT), a zoptymalizowane wymiary i masa wieży nie ograniczają możliwości taktycznych i mobilności pojazdu.

HITFACT 120 jest trzyosobową wieżą (dowódca, celowniczy i ładowniczy), zbudowaną ze stopu aluminium pokrytego kompozytowymi osłonami balistycznymi, którego działo współpracuje z amunicją zgodną ze standardami NATO. System wieżowy został wyposażony w modułowy, zdublowany system kierowania ogniem o otwartej architekturze (posiadający m.in. komputer pokładowy, system automatycznego śledzenia celów i sensory pogodowe), system dowodzenia, kontroli i nawigacji, wyrzutnie granatów dymnych oraz posiada wbudowane funkcje diagnostyczne FCS. Uzbrojeniem dodatkowym jest sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm.

System wieżowy Leonardo HITFACT 120. fot. Leonardo.

Oprócz tego, podwozie KTO zostało wydłużone z 7,77 do 8,83 metra, szerokość pozostaje bez zmian i wynosi 2,83 metra, a wysokość z wieżą 3,88 metra. Podobnie bez zmian pozostaje rozstaw kół i prześwit, które wynoszą odpowiednio 2,45 i 0,43 metra. Masa całkowita pojazdu wynosi 26 ton. Niszczyciel 8×8 przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania celów naziemnych w tym czołgów nieprzyjaciela. Opancerzenie wieży oraz pojazdu zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 zgodnie ze STANAG 4569.

Niszczyciel Czołgów 8×8. / fot. Paweł Kmiecik.

Niszczyciel Czołgów 6×6

Drugim prezentowanym wariantem niszczyciela czołgów jest krótszy Rosomak w układzie jezdnym 6×6, który został uzbrojony w system wielofunkcyjnych, elektro-optycznych przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) dalekiego zasięgu SPIKE NLOS, produkcji izraelskiej (Rafael Advanced Defense Systems Ltd.). Jak podkreśla producent, modułowy pojazd zaprojektowano w oparciu o sprawdzone rozwiązania stosowane w rodzinie KTO Rosomak, który dzięki mniejszym rozmiarom i masie, przy zachowanej mocy, posiada bardzo dobre zdolności manewrowe i z łatwością porusza się w trudnym terenie.

SPIKE NLOS (Non Line Of Sight) charakteryzuje się zwiększonym do 25 km zasięgiem (pozwalającym strzelcowi unikalną zdolność do ataku z dużej odległości celu, który nie znajduje się bezpośrednio w jego polu widzenia), za pomocą którego można przeprowadzić bezpośredni atak lub atak przy użyciu współrzędnych celu, przy różnorodności stosowanych głowic bojowych (np. do walki w zabudowie miejskiej lub do walk o dużym natężeniu) oraz stromej trajektorii ataku. Te opcje umożliwiają rażenie, z wysoką precyzją, ukrytych celów z dużej odległości. Elektro-optyczna głowica pocisku Spike NLOS zawiera podwójny sensor, zdolny do efektywnego namierzania celów w niekorzystnych warunkach pogodowych z bezprzewodowym przekazywaniem danych w czasie rzeczywistym. Spike NLOS mogą być wykorzystywane na różnych polach walki, takich jak: klasyczny konflikt o wysokiej intensywności, asymetryczny konflikt o małej intensywności oraz pozycyjna walka przyszłości (małe grupy, operacje zdalne/specjalne).

Rosomak 6×6, ujawniony po raz pierwszy w dniu 10 marca br. podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Siemianowicach Śląskich, ma jedynie 6,9 metra długości, 2,83 metra szerokości oraz 3,8 metra wysokości (z wyrzutnią ppk). Podobnie jak w standardowym KTO, rozstaw kół i prześwit wynoszą 2,45 i 0,43 metra. Masa całkowita pojazdu wynosi jedynie 19,5 tony. Zastosowane opancerzenie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 2 zgodnie ze STANAG 4569 w strefie 360° wokół pojazdu oraz na poziomie 4 w jego przedniej części w zakresie kąta 60°.

Niszczyciel Czołgów 6×6. / fot. Paweł Kmiecik.

Niszczyciel Czołgów 6×6. / fot. Paweł Kmiecik.

Niszczyciel Czołgów 4×4

Ostatnim zaprezentowanym pojazdem jest niszczyciel czołgów w układzie jezdnym 4×4, bazujący na lekkim pojeździe taktycznym Eagle, z zabudowanym systemem wieżowym Samson Mini RWS (również produkcji Rafael Advanced Defense Systems Ltd.), wyposażonym w karabin maszynowy kal. 12,7 mm oraz zintegrowane wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Samson Mini RWS to konstrukcja kompaktowa, charakteryzująca się możliwością automatycznego śledzenia celu oraz stabilizacją w najbardziej niekorzystnych warunkach. Ponadto, otwarta architektura systemu pozwala na skonfigurowanie dodatkowych czujników oraz taktycznych systemów informacyjnych, w celu skutecznego reagowania na polu bitwy. System wieżowy może również zostać wyposażony w szeroki wachlarz uzbrojenia, od pistoletu maszynowego kal. 5,56 mm, poprzez karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, 12,7 mm i 14,5 mm do automatycznej wyrzutni granatów kal. 40 mm. Opcjonalnie, istnieje możliwość zainstalowania także wyrzutni granatów dymnych. Charakteryzuje się wysoką precyzją ognia w dzień i w nocy w niekorzystnych warunkach środowiskowych oraz nisko położonym środkiem ciężkości, który przekłada się na dobrą stabilność pojazdu.

Kabina załogi wyposażona jest w podwójna podłogę w kształcie V, zmniejszającą transfer energii kinetycznej wybuchu. Pojazd zapewnia wysoką ładowność, dużą kubaturę wewnętrzną oraz elastyczną przestrzeń ładunkową. Dzięki wykorzystaniu unikalnego systemu zawieszenia De-Dion oraz stabilizatorów przeciw-pochyłowych, zapewniających dużą mobilność, Eagle zapewnia załodze wysoki poziom zdolności przetrwania. Pojazd ma 5,4 metra długości, 3,22 metra szerokości oraz 3,45 metra wysokości (z wieżą). Prędkość maksymalna wynosi 110 ? 5 km/h, prześwit 440 ? 20 mm, a zasięg 600 ? 850 km.

Niszczyciel Czołgów 4×4. / fot. Paweł Kmiecik.

Niszczyciel Czołgów dla Wojska Polskiego

W kontekście prezentowanych przez przedsiębiorstwo Rosomak S.A. trzech wariantów niszczyciela czołgów, warto przypomnieć, że Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił w dniu 19 kwietnia br. fazę analityczno-koncepcyjną w zakresie osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów (czytaj więcej: Niszczyciele czołgów dla Wojska Polskiego?). Termin nadsyłania zgłoszeń przez potencjalnych dostawców nowego uzbrojenia minął w dniu 31 marca br. i na początku czerwca IU MON, ujawnił, że otrzymało dziesięć zgłoszeń, w tym od przedsiębiorstwa Rosomak S.A. Pozostałe przedsiębiorstwa to: Cenrex Sp. z o.o., Fights On Sp. z o.o., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., AMZ-Kutno S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych ?OBRUM? sp. z o.o., Rheinmetall Defence Polska Sp. z o.o., CMI Defence Polska Sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. oraz MBDA (czytaj więcej: IU MON: Dziesięć zgłoszeń w postępowaniu na niszczyciele czołgów dla Wojska Polskiego). Warto też przypomnieć, że producent kołowych wozów z Siemianowic Śląskich już wcześniej prezentował niszczyciel czołgów, bazujący na KTO Rosomak 8×8, z tym, że wyposażony w wieżę CMI Defence Cockerill XC-8 120HP kal. 120 milimetrów.

KTO Rosomak z wieżą CMI Defence Cockerill XC-8 120HP kalibru 120 milimetrów. /Fot. Damian Ratka

Źródła:

rosomaksa.pl: Niszczyciel Czołgów 8×8

rosomaksa.pl: Niszczyciel Czołgów 6×6

rosomaksa.pl: Niszczyciel Czołgów 4×4

leonardocompany.com: HITFACT? 105-120mm

rafael.co.il: Samson Mini RWS

Czytaj także:

MSPO 2017: Ponad 53 tysiące karabinków MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego

MSPO 2017: PGZ i Exatel powołały spółkę QBiTT na potrzeby cyberbezpieczeństwa

Niszczyciele czołgów Centauro II i śmigłowce szturmowe Mangusta dla włoskiej armii?

Pierwszy KTO Rosomak WRT trafił do Wojsk Lądowych [FOTO]

Zamówienie Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) ? kryptonim ?ROSOMAK BMS?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.