MiG-29A, należący do Bułgarskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

NATO będzie bronić przestrzeni powietrznej Bułgarii?

Bułgaria prowadzi działania mające na celu zmianę ustawodawstwa tak, aby umożliwić wojskowym statkom powietrznym innych państw członkowskich NATO prowadzenie misji operacji obrony przestrzeni powietrznej kraju 

Jak ogłosiło Ministerstwo Obrony Bułgarii, zmiana prawa sprawi, że myśliwce innych państw będą prowadzić wspólne misje razem z Siłami Powietrznymi Bułgarii. Zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na ich stronie internetowej w środę, rozpoczęto konsultację w sprawie projektu nowelizacji ustawy MON i Sił Zbrojnych, które mają na celu zapewnienie, że działania ochrony przestrzeni powietrznej Bułgarii nie będą prowadzone wyłącznie przez siły i samoloty sojuszników z NATO.

Według Ministerstwa Obrony Bułgarii planowane zmiany będą dokonywane w taki sposób, aby zagwarantować, że Bułgaria nie będzie zmuszona zrezygnować ze suwerenności swojej przestrzeni powietrznej na rzecz innych krajów. Zmiany są częścią apelu o konieczność wzmocnienia zdolności NATO do obrony przestrzeni powietrznej państw na wschodniej flance sojuszu, w tym Bułgarii, zgodnie z zaleceniami szczytu Sojuszu w Walii w zeszłym roku.

Bułgaria to jedyny kraj NATO na jej wschodniej flance sojuszu, która samodzielnie, na własną rękę spełnia swoje zobowiązania wobec zintegrowanego systemu obrony lotniczej i rakietowej NATO ? podało Ministerstwo Obrony. Propozycje zmiany legislacyjnej, aby wejść w życie, musza zostać zatwierdzone przez rząd, jak i parlament Bułgarii.

Sześć myśliwców MiG-29 (oznaczenie NATO: Fulcrum) przejdzie remonty silników w Polsce zgodnie z literą międzyrządowego porozumienia podpisanego w Sofii pod koniec sierpnia. Umowa przyciągnęła krytykę ze strony rosyjskiego producenta maszyn RSK MiG, który stwierdził, że Polska nie posiada licencji i dokumentacji, by naprawiać myśliwce MiG-29 (czytaj także: Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce). W celu utrzymania wysokiego poziomu gotowości bojowej jako członek NATO, Bułgaria musi posiadać co najmniej jedną eskadrę myśliwską składającą się z 12 maszyn. Obecnie istnieją cztery maszyny MiG-29 z wystarczającymi zdolnościami do prowadzenia operacji lotniczych przez Bułgarskie Siły Powietrzne, według Ministerstwa Obrony w związku z tym rok 2015 ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia lotnictwa wojskowego.

Tylko dwa myśliwce MiG-29 mogą zdolne do prowadzenia operacji lotniczych w drugiej połowie przyszłego roku.

czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.