Armatohaubice kal. 155 mm K9 Thunder w służbie Sił Zbrojnych Republiki Korei. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder dla Finlandii

W dniu 17 lutego br. Ministerstwo Obrony Finlandii podpisało z Koreańską Agencją Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA) kontrakt na dostawy dla Wojsk Lądowych (Maavoimat) 48 armatohaubic kal. 155 mm/52 K9 Thunder za równowartość 146 mln EUR.

W piątek, 17 lutego br. fiński minister obrony Jussi Niinistö zaaprobował zakup 48 południowokoreańskich armatohaubic kal. 155mm/52 K9 Thunder, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym (w tym części zamienne i konserwację) za równowartość 146 mln EUR, które trafią na wyposażenie Wojsk Lądowych Finlandii (Maavoimat). Resort podpisał stosowny kontrakt z Koreańską Agencją Promocji Handlu i Inwestycji (Korea Trade-Investment Promotion Agency; KOTRA). Umowa przewiduje możliwość dla zakupu kolejnych egzemplarzy armatohaubic w przyszłości.

Jak podkreśla komunikat fińskiego MON, południowokoreańskie armatohaubice zapewnią wsparcie dla dalekosiężnych możliwości sił lądowych, a zakupiony sprzęt artyleryjski charakteryzuje się wysoką manewrowością w trudnych warunkach terenowych. Zakup zniweluje także efekty wycofywania obecnie używanych, ale przestarzałych już lufowych środków artyleryjskich produkcji sowieckiej (TelaK 91/2S5 Hiacynt 152 mm i PsH 74/2S1 Goździk 122 mm) w latach 2020-2030. Dostawy K9 zaplanowano na lata 2017-2024, a zakupione armatohaubice przejdą w kraju jeszcze niezbędne modyfikacje. Pobór personelu do uruchomienia systemu szkolenia na nowym sprzęcie rozpocznie się jeszcze w 2017 roku, a samo szkolenie ruszy za dwa lata.

Rozmowy nt. produkowanych przez Samsung Techwnin armatohaubic zostały zainicjowane przez fiński MON w lipcu ub. r. Przydatność i spełnienie najważniejszych wymagań dla Maavoimat zostało sprawdzone podczas badań terenowych, przeprowadzonych w listopadzie ub. r. w Finlandii. Natomiast w grudniu ub. r. pojawiły się informacje o chęci dołączenia Estonii do wspólnego zakupu K9 Thunder, na które wyrażono zapotrzebowanie w ilości co najmniej 12 egzemplarzy. Według najnowszego komunikatu fińskiego MON, piątkowy kontrakt nie zamyka tej możliwości dla rządu w Tallinie.

Armatohaubice K9 Thunder znajdują się obecnie na wyposażeniu Armii Korei Południowej (1.136 armatohaubic K9 i 179 wozów amunicyjnych K10), a także Wojsk Lądowych Turcji (Türk Silahl? Kuvvetleri) jako T-155 F?rt?na (350 egzemplarzy; 36 kolejnych zamówił Azerbejdżan). W październiku ub. r. Indie zamówiły 100 armatohaubic, które otrzymają oznaczenie K9 Vajra-T (czytaj więcej: Południowokoreańskie armatohaubice K9 dla Indii). Na podwoziu z K9 bazuje także polska armatohaubica (AHS) Krab, której 96 egzemplarzy zamówiło MON w Hucie Stalowej Woli S.A. w połowie grudnia ub. r. (czytaj więcej: Dostawa dywizjonowych modułów ogniowych ?Regina? dla Wojska Polskiego).

Źródło:

defmin.fi: Suomi hankkii käytettyjä panssarihaupitseja Etelä-Koreasta

Czytaj także:

Minister Macierewicz odebrał 9 armatohaubic Krab dla Wojska Polskiego

Pierwsza dostawa podwozi dla AHS Krab

Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab

Krab i HSW kontratakują w walce o duński rynek

Armatohaubica Krab w nowej odsłonie

Polska zakupi w Korei 120 podwozi do samobieżnej armatohaubicy Krab

Amerykańskie ultralekkie armatohaubice M777 dla Indii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.