MiG-29. /Fot. Michał Kuna

Pożar polskiego myśliwca MiG-29 w 22. BLT w Malborku

W sobotę, w dniu 11 czerwca br. na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do incydentu, w którym to uszkodzony został samolot myśliwski MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) należący do Sił Powietrznych RP ? do uszkodzenia maszyny doszło w trakcie technicznego rozruchu silnika przeprowadzanego przez obsługę naziemną bazy.

W sobotę, w dniu 11 czerwca br. na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do incydentu, w którym to uszkodzony został samolot myśliwski MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) należący do Sił Powietrznych RP ? do uszkodzenia maszyny doszło w trakcie technicznego rozruchu silnika przeprowadzanego przez obsługę naziemną bazy. Według mjr Tomasza Basaraba, rzecznika prasowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku pożar został natychmiast ugaszony i nikt z uczestników incydentu nie odniósł obrażeń. Ponadto rzecznik 22. BLT zapewnia, że incydent nie miał wpływu na szkolenia oraz pozostałe czynności wykonywane na terenie bazy lotniczej.

Według Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) straty powstałe w wyniki pożaru oceni specjalna komisja powołana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (IWsp SZ). Jej zadaniem będzie także podjęcie decyzji o przyszłości maszyny i ewentualnej możliwości przywrócenia jej do czynnej służby ? jak podaje rzecznik DG RSZ, ppłk Szczepan Głuszczak specjalna komisja sprawdzi wpływ temperatury na konstrukcję. Oprócz specjalnej komisji sprawę incydentu zbada także Żandarmeria Wojskowa w Elblągu działająca pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Zobacz także:

 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.