Dmitrij Rogozin, wicepremier odpowiadający w rządzie za przemysł obronny i kosmiczny. / fot. TASS.

Rogozin: Rosja pracuje nad myśliwcem 6. generacji

Jak poinformował agencję TASS wicepremier Dmitrij Rogozin, biuro projektowe Suchoja zaprezentowało pierwsze plany myśliwca 6. generacji.

W środę, 2 marca br. Dmitrij Rogozin, rosyjski wicepremier odpowiadający w rządzie za przemysł obronny i kosmiczny, powiedział agencji TASS, że główny konstruktor biura projektowego Kompanii Suchoj przedstawił skrótowo nowe koncepcje dla wszystkich systemów samolotu i jego uzbrojenia. Dodał, że Suchoj ma wiele pomysłów do stworzenia myśliwca 6. generacji.

Rogozin dodał też, że obecnie przemysł zbrojeniowy jest zaangażowany w testy państwowe myśliwca 5. generacji. Według wicepremiera, przemysł musi patrzeć dalekosiężnie, aby osiągnąć nową jakość dla rosyjskiego lotnictwa. Rogozin uważa także za konieczne odmłodzenie personelu, konsolidację branży, zaangażowanie w techniczną modernizację sprzętu i współpracę na rzecz korzyści dla całego przemysłu. Za priorytety uznał nowe technologie radioelektroniczne oraz nowe uzbrojenie.

Nie tylko wicepremier Rogozin zapowiedział początek prac nad myśliwcem 6. generacji. Dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych, gen. płk Wiktor Bondariew poinformował media, że myśliwiec 6. generacji jest projektowany w obu wersjach: załogowej i bezzałogowej. Dodał, że prace ruszą pełną parą w ciągu kilku najbliższych lat: Jeżeli staniemy teraz, to staniemy już na zawsze.

O koncepcji myśliwca 6. generacji wypowiedział się także Władimir Michejew, doradca dyrektora generalnego Koncernu Technologie Radioelektroniczne (Konciern Radioelektronnyje Tiechnołogii; KRET) (wideo w języku rosyjskim):

Na początku lutego br. amerykański koncern Northrop Grumman opublikował nagranie wideo m.in. z własną wizją myśliwca 6. generacji, sugerującą że będzie to maszyna jednak załogowa (czytaj więcej: Wizja myśliwca 6. generacji wg Northrop Grumman [WIDEO]). Istnieje także koncepcja myśliwca kolejnej generacji dla lotnictwa amerykańskiej Marynarki Wojennej o nazwie F/A-XX (czytaj więcej: Myśliwiec pokładowy F/A-XX już w 2035 roku?).

Czytaj także:

PAK FA ustanowił rekord prędkości wznoszenia?

Pierwsza eskadra J-20 w przyszłym roku?

F-35 pojawią się na pokazach w Anglii

Prezentacja demonstratora japońskiego myśliwca 5. generacji [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.