F/A-18F Super Hornet na pokładzie lotniskowca USS Harry S. Truman. (MC3 B. Siens / U.S. Navy)

USS Harry S. Truman ustanowił rekord w walce z ISIS

Komponent lotniczy operujący z amerykańskiego lotniskowca typu Nimitz,  USS Harry S. Truman (CVN-75) ustanowił rekord w kwestii liczby bomb wykorzystanych do walki z Państwem Islamskim (ISIS), podkreślając tym samym wysiłki militarne USA w regionie, które zintensyfikowano w ostatnich miesiącach.

Według Marynarki Wojennej USA (US Navy) przypisane do lotniskowca 7. Skrzydło Powietrzne (carrier air wing ? CAW) zrzuciło 1.118 bomb, bijąc tym samym poprzedni rekord ustanowiony w 2015 roku przez komponent lotniczy przypisany do lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN-71).

?Nie mieliśmy pojęcia, że możemy zostać wykorzystani w tym zakresie i wielkości. Bomby zaczęliśmy zrzucać 29 grudnia..? stwierdził kmdr. Jim McDonald, oficer ds. uzbrojenia na Trumanie w swoim oświadczeniu, dodając, że nawet teraz w połowie kwietnia uderzenia na cele ISIS nie tracą na sile.

To piąty miesiąc (z siedmiu zaplanowanych), gdy lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN-75) i stacjonujące na jego pokładzie myśliwce prowadzą misje przeciw ISIS. Od czasu rozpoczęcia misji przeprowadzono o około 400 misji bojowych więcej niż z pokładu Roosevelta. Marynarka Wojenna stwierdziła, że myśliwce pokładowe Trumana mogą kontynuować naloty bombowe przed opuszczeniem Bliskiego Wschodu.

?Od momentu naszego przybycia do Zatoki Perskiej, Grupa Uderzeniowa Trumana przeprowadzała operacje przez całą dobę? powiedział oficer dowodzący Trumana kpt. Ryan B. Scholl.

Planuje się, że gdy zakończy się siedmiomiesięczna misja Trumana, jego obowiązki przejmie kolejny lotniskowiec typu Nimitz, USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69).

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.