Brytyjski śmigłowcowiec desantowy HMS Ocean (L12) koło Ustki w czasie morskich ćwiczeń BALTOPS 2015 w czerwcu br. / Wikimedia Commons.

MO Brazylii potwierdza zakup brytyjskiego śmigłowcowca HMS ?Ocean?

Jak poinformował brazylijski portal Defesa Aérea & Naval, Marynarka Wojenna otrzymała autoryzację Ministerstwa Obrony na zakup wycofywanego przez Brytyjczyków śmigłowcowca desantowego HMS Ocean (L12). Kwestią otwartą podczas negocjacji pozostaje przewidywana kwota, jaką zapłaci podatnik za następcę lotniskowca NAe S?o Paulo (A12), ale znana jest suma wyjściowa zaoferowana przez Londyn.

W czwartek, 7 grudnia br. brazylijski portal Defesa Aérea & Naval poinformował, że Marynarka Wojenna Brazylii (Marinha do Brasil) otrzymała autoryzację Ministerstwa Obrony na zakup wycofywanego przez Brytyjczyków flagowego śmigłowcowca desantowego HMS Ocean (L12). W odpowiedzi na zapytanie dotyczące przyszłości lotnictwa morskiego i okrętów wojennych, dowództwo MW opublikowało notatkę, w której czytamy, że w dniu 29 listopada br. otrzymało zgodę MO, aby kontynuować negocjacje z Wielką Brytanią ws. nabycia okrętu wojennego do czerwca 2018 roku:

(?) Marynarka Wojenna Brazylii otrzymała upoważnienie od Ministerstwa Obrony do kontynuowania negocjacji w sprawie przejęcia HMS ?Ocean?. Niniejsza zgoda została przyznana w dniu 29 listopada 2017 roku.

W ramach upoważnienia, MW prowadzi ciągłe negocjacje różnych aspektów związanych z przeniesieniem własności, formalizacją umowy nabycia i jej podpisaniem. Po tych krokach, okręt, już z udziałem brazylijskiej załogi, ma przejść przez okres przygotowawczy, który zostanie przeprowadzony w Wielkiej Brytanii, gdzie poszczególne systemy pokładowe i wyposażenie zostanie poddane przeglądowi.

Ponadto, odbędą się kursy i szkolenia Royal Navy oraz producentów poszczególnych systemów pokładowych, mające na celu zapoznanie Marynarki Wojennej z okrętem i położenie nacisku na procedury bezpieczeństwa.

Oczekuje się, że okręt zostanie dostarczony do czerwca 2018 roku.

Centrum Komunikacji Społecznej Marynarki Wojennej Brazylii

Tego samego dnia portal opublikował kolejny artykuł, gdzie Autor przedstawił spekulacje na temat ewentualnej kwoty, jaką rząd w Brasilii zapłaci Wielkiej Brytanii za używany okręt wojenny. Jak podkreślił, w chwili gdy zaoferowano HMS Ocean (L12) dla Marynarki Wojennej Brazylii, była to kwota 80 mln GBP (R$ 346.4840,00), później w różnych publikacjach prasowych w kraju pojawiły się sumy: 80,4 mln GBP, 84 mln GBP, a nawet 350 mln GBP (R$ 1.132.740,00).

Jednak ostateczna cena będzie znana, gdy zakończą się negocjacje pomiędzy obu krajami, a bardzo ważnym aspektem w tej sprawie jest brak wiedzy dowództwa MW na temat faktycznego stanu technicznego okrętu. Jak podkreśla portal, media mainstreamowe nie wzięły pod uwagę wartości uzbrojenia, jakie będzie wymagane do doposażenia okrętu, a także kwestii, które systemy elektroniczne zostaną zachowane. Do tego dochodzą opłaty za zakwaterowanie 200 oficerów i marynarzy MW, którzy na czas szkoleń oraz w oczekiwaniu na zakończenie aktualizacji wyposażenia okrętu, w tym układów napędowego i elektronicznych, będą rezydować w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że pierwsze informacje na temat oferty brytyjskiej dla Brazylii pojawiły się w dniu 28 marca br. (czytaj więcej: Brytyjski śmigłowcowiec desantowy dla Brazylii?). Dwa lata wcześniej, tj. w dniu 25 listopada 2015 roku brytyjski MON poinformował o zaskakującej decyzji nt. przyszłości 20-letniego, flagowego okrętu, który pomimo generalnego remontu i modernizacji o wartości 65 mln GBP przeprowadzonych rok wcześniej, w 2018 roku zostanie wycofany ze służby (czytaj więcej: Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy). Decyzja rządu w Brasilii o chęci zakupu jednostki wiąże się z kolei z informacją z dnia 14 lutego br. o planach wycofania ze służby jedynego lekkiego lotniskowca, NAe S?o Paulo (A12), będącego eks-francuskim okrętem typu Clemenceau, który wszedł do służby w Marinha do Brasil w 2000 roku, wcześniej służąc jako FS Foch (R99) (czytaj więcej: Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce). Warto zauważyć, że niecały miesiąc temu, zainteresowanie zakupem brytyjskiego okrętu wyraziła także Turcja.

Brazylijski lotniskowiec NAe S?o Paulo (A12). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

HMS Ocean (L12) jest jedynym okrętem swojego typu, śmigłowcowcem desantowym o długości 203,43 metra, szerokości 34,1 metra, zanurzeniu 6,6 metra oraz pełnej wyporności wynoszącej 21.687 ton. Jeśli chodzi o komponent lotniczy, to w ramach 845. i 846. Dywizjonu Lotnictwa Morskiego (845 Naval Air Squadron i 846 Naval Air Squadron) okręt może zabrać na pokład do 18 śmigłowców różnych typów: 12 ciężkich Westland Sea King HC.4 oraz 6 średnich Westland Lynx AH.7, a w innej konfiguracji także ciężkie AW101 Merlin, CH-47 Chinook (ale bez możliwości hangarowania), lekkie Westland Gazelle lub szturmowe WAH-64D Apache. Po stopniowym wycofywaniu lekkich lotniskowców typu Invincible (HMS Invincible (R05) w 2005, HMS Ark Royal (R07) w 2011, HMS Illustrious (R06) został przeniesiony do rezerwy w 2015 roku i sprzedany rok później tureckiemu przedsiębiorstwu Leyal Ship Recycling Ltd., które zezłomuje go ? przyp. red.), śmigłowcowiec przejął w 2015 roku miano okrętu flagowego Royal Navy. Okręt brał udział m.in. w międzynarodowych ćwiczeniach NATO Trident Juncture 2015 w basenie Morza Śródziemnego, trwających od 21 października do 6 listopada 2015 roku (czytaj także: Infografika Trident Juncture 2015).

Miejsce jednostki, jako okrętu flagowego Royal Navy, zajmie, przyjęty w dniu 7 grudnia br. do służby, lotniskowiec nowej generacji HMS Queen Elizabeth (R08) (czytaj więcej: Wielka Brytania: Najnowszy lotniskowiec wszedł do służby w Royal Navy).

Źródła:

defesaaereanaval.com.br: HMS ?Ocean?: Marinha do Brasil espera receber o navio até Junho/2018

defesaaereanaval.com.br: Quanto a Marinha do Brasil pagará pelo HMS ?Ocean??

Czytaj także:

Pierwsze symulowane odpalenie rakiety Exocet AM39 przez Caracala

Morska wersja śmigłowca H225M Caracal dla Brazylii

Media: Francja zaoferowała Wielkiej Brytanii wspólne użytkowanie okrętów desantowych-doków

Włosi budują nowy wielozadaniowy śmigłowcowiec desantowy

Pierwsza misja pływającej bazy morskiej USNS ?Lewis B. Puller?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.