A-10C Thunderbolt II podczas lądowania na estońskim DOL. /Fot. Tech. Sgt. Amy M. Lovgren/Minnesota National Guard)

A-10C Thunderbolt II wylądowały na estońskim DOL [ZDJĘCIA+WIDEO]

Cztery amerykańskie samoloty szturmowe A-10C Thunderbolt II należące do 107. Eskadry Myśliwskiej, 127. Skrzydła podporządkowanego lotnictwu Gwardii Narodowej stanu Michigan wylądowały na drogowym odcinku lotniskowym (DOL)  na estońskiej autostradzie.

Rysunek A-10 Thunderbolt II, autorstwa Ralph1989.

Rysunek A-10 Thunderbolt II, autorstwa Ralph1989.

Cztery amerykańskie samoloty szturmowe A-10C Thunderbolt II należące do 107. Eskadry Myśliwskiej, 127. Skrzydła podporządkowanego lotnictwu Gwardii Narodowej stanu Michigan wylądowały na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) znajdującym się na estońskiej autostradzie – to pierwsze tego typu lądowanie od 32 lat, poprzednie miało miejsce w 1984 roku w Niemczech.

Lądowania z wykorzystaniem drogowych odcinków lotniskowych przeprowadzono w ramach międzynarodowych ćwiczeń Saber Strike, gdzie piloci ćwiczyli działania z regionu z zaledwie kilkoma dostępnymi lotniskami.

Do lądowania czterech samolotów szturmowych A-10C Thunderbolt II (nazwa kodowa Warthog) doszło w poniedziałek po południu w dniu 20 czerwca br. na autostradzie Jägala-Käravate leżącej na północy kraju – maszyny przybyły tam z bazy lotniczej Lielv?rde, ze znajdującej się w pobliżu Rygi. Thunderbolty wykonały ćwiczenia bliskiego wsparcia powietrznego po czym zostały skierowane do rejonu lądowania przez kontrolerów JTAC.

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

/Fot. U.S. Air National Guard/Master Sgt. David Kujawa

Ćwiczenia zorganizowano tak, że gdy jedna z maszyn lądowała ? druga krążyła dalej nad terenem i czuwała. Po czasie od pięciu do dziesięciu minut maszyna, która wylądowała na DOL, wzbijała się ponownie w powietrze, zamieniając się rolami z partnerem, który wcześniej krążył nad strefą lądowania. W trosce o bezpieczeństwo i w celu umożliwienia działań autostrada została poddana przygotowaniom ? poza zamknięciem drogi, konieczne było przycięcie rosnących wzdłuż drogi krzewów i drzew ? Estońscy właściciele działek przylegających do drogi nie stwarzali problemów.

Fairchild A-10 Thunderbolt II, znany też jako Warthog (Guziec) jest samolotem bliskiego wsparcia powietrznego wojsk lądowych (CAS) przeznaczonym do rażenia naziemnych celów opancerzonych. Cechą charakterystyczną maszyny są skrzydła w kształcie krzyża oraz umieszczony tuż pod nosem samolotu wylot potężnego działka GAU-8/A Avenger. Działko wyposażone w 7 luf kal. 30 mm potrafi w ciągu zaledwie 17 sekund wystrzelać cały zapas amunicji, wynoszący 1.174 naboje (szybkostrzelność teoretyczna wynosi 4.200 naboi na minutę). Działko razi ogniem z dystansu nawet do 6.500 metrów, a seria pocisków z niego wystrzelonych jest w stanie przebić pancerz większości współczesnych czołgów i transporterów opancerzonych.

Zobacz także:

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.