/Fot. Lance Cpl. Devan K. Gowans | U.S. Marine Corps

Afganistan: Marines wrócą do prowincji Helmand

Amerykańskie władze podjęły decyzję o wysłaniu kontyngentu wojskowego w sile około 300 Marines do Afganistanu. Piechota Morska będzie szkolić i wspierać poprzez doradztwo działania afgańskich sił obrony i bezpieczeństwa walczących z Talibami w prowincji Helmand.

Helmand (prowincja). /Fot. Wikimedia Commons.

Helmand (prowincja). /Fot. Wikimedia Commons.

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o rozmieszczeniu kontyngentu wojskowego w sile około 300 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej (Marines) w Afganistanie – żołnierze zostaną przerzuceni do afgańskiej prowincji Helmand wiosną 2017 roku. Jak poinformowali amerykańscy wojskowi, Marines zostaną rozmieszczeni w Afganistanie na okres 9 miesięcy, gdzie zajmą się szkoleniem, doradztwem i asystowaniem afgańskim siłom obrony i bezpieczeństwa, w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi w regionie.

Amerykanie twierdzą, że rozmieszczenie kontyngentu to tylko pierwsza z wielu przyszłych rotacji żołnierzy Piechoty Morskiej w tym regionie ? choć ich zadaniem będzie szkolenie i doradztwo, to mają oni być przygotowani na każdy scenariusz, w tym podjęcie walki z wrogiem. Marine Times poinformowało, że kontynent zostanie przypisany do Sił Zadaniowych Południowy-Zachód. W przydzielonej strefie działań Piechota Morska będzie działać przy dowództwie 215. Korpusu Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) oraz 505. Zony Afgańskiej Policji Narodowej (ANP).

Jedynym znanym miejscem stacjonowania Marines jest Camp Leatherneck - baza wojskowa w dystrykcie Washir. /Fot. Wikimedia Commons.

Jedynym znanym miejscem stacjonowania Marines jest Camp Leatherneck – baza wojskowa w dystrykcie Washir. /Fot. Wikimedia Commons.

Siły Zadaniowe Południowy-Zachód będą składać się w większości z doświadczonego personelu wojskowego z szeregów 2. Korpusu Piechoty Morskiej (II Marine Expeditionary Force; II MEF) z Camp Lejeune w Karolinie Południowej ? w tym 6. Pułku Piechoty Morskiej. Żołnierze skupią się na wsparciu afgańskich wojsk w gromadzeniu i przetwarzaniu danych wywiadowczych z pola walki oraz na poprawie wszelkich niedociągnięć.

Dowódcą Sił Zadaniowych Południowy-Zachód jest gen. bryg, Roger B. Turner. Podporządkowani mu żołnierze zastąpią na miejscu jednostkę US Army, tworzącą Siły Zadaniowe Forge, która przez ostatni rok wykonywała podobne zadania. Amerykańskie władze nie ujawniają, dlaczego to właśnie Piechota Morska zastąpi US Army, ale może mieć to związek z jej doświadczeniami nabytymi w walce w tym regionie w latach 2009 – 2014.

Przypominamy, że Międzynarodowa Siła Wsparcia Bezpieczeństwa (ang. International Security Assistance Force, ISAF) zakończyły działania w 2014 roku. Z terytorium Afganistanu wycofano główne siły, ale miejscu pozostały jednak tysiące amerykańskich i NATO’wskich żołnierzy zajmujących się szkoleniem i doradztwem dla afgańskich sił bezpieczeństwa. Po wycofaniu głównych sił ISAF sytuacja w Afganistanie uległa znacznemu pogorszeniu ? w wielu miejscach w kraju trwają krwawe walki. Raport SIGAR (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction) jasno stwierdza, że tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 roku, w walkach afgańskie siły bezpieczeństwa poniosły straty w postaci około 15 tysięcy żołnierzy (ranni/zabici). Jak wskazuje portal Marine Times, aktualnie legalne władze Afganistanu sprawują kontrolę nad 258 dystryktami (spośród 407, podzielonych pomiędzy 34 prowincje ? przyp. red). Zatem sytuacja w Afganiastanie zdaje się pogarszać z czasem.

Źródło: The Washington Post –  US to send 300 Marines to Afghanistan?s Helmand province  |  Marine Times – The U.S. Marines are sending a task force back to Afghanistan’s Helmand province

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.