Amerykański lotniskowiec USS John C. Stennis (CVN-74), typu Nimitz.

Amerykański lotniskowiec przypłynie do Korei Płd.

W dniu 7 marca br., agencja informacyjna Yonhap poinformowała, że amerykański lotniskowiec o napędzie nuklearnym USS John C. Stennis (CVN-74) wpłynie do południowokoreańskiego portu wojennego w Pusan.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap poinformowała, że w drugim tygodniu marca br. do portu wojennego w Pusan wpłynie amerykański lotniskowiec USS John C. Stennis (CVN-74) wraz ze swoją grupą bojową, w skład której wchodzą m.in. niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke: USS Chung-Hoon (DDG-93), USS William P. Lawrence (DDG-110) i USS Stockdale (DDG-106).

O planowanym przypłynięciu poinformował dowódca amerykańskich sił morskich w Korei Płd. (CNFK; Commander U.S. Naval Forces Korea), wiceadm. William D. Byrne. Celem wizyty ma być udział okrętów w amerykańsko-koreańskich w corocznych ćwiczeniach wojskowych Key Resolve, które rozpoczęły się w poniedziałek, 7 marca i zakończą się w dniu 18 marca br:

Około 7.000 marynarzy, którzy tworzą grupę bojową, weźmie udział w regularnie planowanym rozmieszczeniu w regionie Azji i Pacyfiku. – powiedział CNFK.

Oprócz udziału w ćwiczeniach Key Resolve, amerykańscy marynarze wezmą udział w spotkaniach ze swoimi południowokoreańskimi partnerami oraz wymianie kulturalnej z lokalną społecznością miasta Pusan.

Wcześniej, grupa bojowa lotniskowca USS John C. Stennis (CVN-74) (Carrier Strike Group 3; CARSTRKGRU 3) wpłynęła na wody Morza Południowochińskiego, w związku z militaryzacją regionu przez Chiny (czytaj więcej: Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim oraz: Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim).

Tegoroczne ćwiczenia, największe z dotychczasowych, mają pokazać determinację Waszyngtonu do obrony swoich sojuszników w czasie coraz większych napięć na półwyspie po niedawnych północnokoreańskich próbach z bombą wodorową i rakietą balistyczną dalekiego zasięgu.

Tymczasem w związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia manewrów, w piątek, 4 marca br., północnokoreański przywódca, Kim Dzong Un nakazał siłom zbrojnym KRL-D na pełną gotowość bojową w związku ze wzrastającym zagrożeniem ze strony wrogów, aby arsenał nuklearny jego kraju był gotowy do użycia w każdej chwili.

Czytaj także:

Korea Płd. utworzy nową jednostkę wojsk specjalnych

Pokaz siły południowokoreańskiej armii [WIDEO]

Raptory nad Koreą Płd.

Korea Płd. ostrzelała północnokoreański okręt wojenny

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.