Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Jest to odpowiedź Rijadu na sobotnie wydarzenia, gdy doszło do ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie. Atak stanowił reakcję Irańczyków na egzekucję szyickiego duchownego, szejka Nimr Baqir al-Nimra.

Władze w Rijadzie zdecydowały się na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem i domagają się opuszczenia kraju przez irańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w ciągu 48 godzin. Przypomnijmy, iż jest to następstwo wydarzeń z soboty, gdy wściekły tłum zaatakował ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie i konsulat saudyjski w Meszhedzie w północno-wschodnim Iranie. Saudyjscy dyplomaci zostali ewakuowani z Teheranu i wylądowali bezpiecznie w Dubaju.

Płonący budynek saudyjskiej ambasady w Teheranie. / www.timesofisrael.com

Płonący budynek saudyjskiej ambasady w Teheranie / www.timesofisrael.com

Dewastacja placówek to odpowiedź Irańczyków na egzekucję szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów. Władze w Rijadzie oskarżały 56-letniego al-Nimra o podżeganie do przemocy przeciw policji. Z kolei jego zwolennicy twierdzą, że był on jedynie pokojowym opozycjonistą, walczącym o większe prawa dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

Stracony przez władzę w Rijadzie Szejk Nimr Baqir an-Nimr / islamtimes.org

Stracony przez władze w Rijadzie szejk Nimr Baqir an-Nimr / islamtimes.org

Obie strony od dawna oskarżają się wzajemnie o wywoływanie niepotrzebnych napięć i destabilizację sytuacji w regionie. Przypomnijmy, że Iran i Arabie Saudyjską dzieli wiele, zwłaszcza sytuacja w Syrii, na tle której oba państwa próbują „ugrać” coś dla siebie. Warto również podkreślić, iż po zniesieniu zachodnich sankcji ma Iran, władze tego państwa wydają się bardziej stanowcze w bieżącej polityce.

Przytoczone wydarzenia jawią się również w pewnym sensie jako fiasko unijnej dyplomacji. W niedzielę o sytuacji na Bliskim Wschodzie z irańskim ministrem spraw zagranicznych rozmawiała bowiem szefowa unijnej dyplomacji. Federica Mogherini stanowczo podkreśliła, że narastające napięcia między szyickim Iranem a sunnicką Arabią Saudyjską mogą zniweczyć międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia wojny w Syrii. Wcześniej Mogherini rozmawiała również z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej, zaznaczając, iż państwa unijne są zdecydowanie przeciwne karze śmierci i obawiają się o sytuację na Bliskim Wschodzie.

Na kryzys saudyjsko-irański zareagowały światowe rynki ropy. Na londyńskim ICE Futures Exchange, cena ropy Brent wzrosła o 3,35% do poziomu 38,18 USD/baryłkę, a na Futures New York Mercantile Exchange (NYMEX) cena ropy WTI wzrosła o 1,96% do 37,77 USD/baryłkę.

Czytaj także:

Irańczycy prowokują amerykański lotniskowiec

Iran zainteresowany rosyjskimi czołgami T-90S

S-300PMU-2 dla Iranu

Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.