K-329 Severodvinsk (Źródło: KapitanKurt/reddit)

Atomowy okręt podwodny Kazan dopiero w 2018 roku

Według rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS powołującej się na swoje anonimowe źródło w przemyśle, Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej otrzyma atomowy okręt podwodny Kazan o rok później niż to było planowane ? w 2018 roku. 

Projekt okrętu podwodnego Kazan opracowano w biurze projektowym Malachite w Sankt Petersburgu. Rosyjska marynarka oświadczyła, że okręt Kazan zostanie zmodernizowany i że zostanie poprawiony w porównaniu do K-329 Severodvinsk, czyli pierwszego okrętu tej klasy. Zmiany w projekcie Kazan były tak istotne, że kolejne trzy okręty podwodne projektu 885M będą nosić nazwę ?Jasień-M?. Warto wspomnieć, iż jednostkę Kazan i pierwszy okręt podwodny projektu 885 ?Jasień? – K-329 Severodvinsk dzieli aż 16 lat (1993-2009).

?Zgodnie z umową, okręt podwodny Kazan miały zostać dostarczony do Marynarki Wojennej w 2017 roku, teraz jednak wiadomo, że termin dostawy nie zostanie dotrzymany. Marynarka Wojenna otrzyma atomowy okręt podwodny dopiero w 2018 roku? – mówi anonimowe źródło rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS.

Według tajemniczego informatora agencji prasowej TASS, powodem kolejnego opóźnienia jest ?nowatorski projekt„. Według niego, pierwszy okręt jest zawsze budowany dłużej niż kolejne jednostki. W dodatku, zdolności przemysłu, w tym w zakresie substytucji importu, są niewystarczające, jako że okręt podwodny Kazan powinien być wyposażony wyłącznie w rosyjski sprzęt elektroniczny i inne ?rzeczy„.

Tymczasem Mikhail Budnichenko, prezes stoczni Sevmash, w której budowany jest okręt podwodny Kazan powiedział dziennikarzom latem tego roku, że okręt podwodny zostanie dostarczony do klienta w 2017 roku.

Pierwszy okręt podwodny projektu 885 ?Jasień? – Severodvinsk ? został odebrany przez Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej w 2014 roku. Drugi okręt podwodny klasy ?Jasień? został włączony w projekt modernizacji tak samo, jak okręty podwodne Novosibirsk i Krasnoyarsk w 2013 i 2015 roku.

Okręty podwodne klasy ?Jasień? to wielozadaniowe okręty podwodne bazujące na takich jednostkach jak okręty podwodne projektu 971 ?Akula? oraz okrętach podwodnych projektu 705 ?Alfa„. Przewiduje się, że okręty podwodne klasy ?Jasień? zastąpią wysłużone i pamiętające czasy sowieckie okręty podwodne klasy „Akula? i „Oscar„.

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.