Karabiny laserowe już niedługo staną się wyposażeniem chińskiego żołnierze. Na zdjęciu karabin laserowy PY132A. Źródło: China Daily

Chińscy żołnierze posiadają karabiny laserowe

Jak dowiedział się portal Popular Science, żołnierze ChRL już w najbliższej przyszłości będą wykorzystywać karabiny laserowe. Rozwój tego rodzaju uzbrojenia nie jest zaskoczeniem, szczególnie w czasach gwałtownego rozwoju technologii, w tym systemów bezzałogowych.

Low Altitude Guard II (LAG II) przechodzi obecnie testy w chińskiej armii. Źródło: CNTV

Low Altitude Guard II (LAG II). Źródło: CNTV

Konwencje międzynarodowe, takie jak protokół z 1998 roku w sprawie laserowych broni oślepiających, zakazują użycia laserów i broni oślepiających przeciw ludziom, jednakże nie wspominają o oślepianiu czujników pojazdów, samolotów i systemów robotycznych.

Na przykład, laser PY132A zaprezentowany na targach krajowych chińskiej policji, dla przeciwdziałania wrogim i wykorzystywanym przez terrorystów dronom. Przedstawiciele chińskich firm obronnych promują także nową broń laserową LAG (Low Altitude Guard) zaprojektowaną do zestrzelenia małych UAV, taki system miałby być wykorzystywany przez policję i siły porządkowe (LAG ma także swój wojskowy odpowiednik).

W walce, karabiny laserowe, byłyby przydatne w wielu różnych sytuacjach. Chińscy żołnierze w walce w warunkach miejskich mogliby wykorzystać karabiny laserowe PY132A, WJG-202 oraz BBQ-905 do niszczenia wrażliwych kamer termowizyjnych zamontowanych na wrogich pojazdach, oraz do oślepiania wolno lecących UAV.

wjg-202

WJG-202. / Źródło: China Daily.

Natomiast siły specjalne, wykorzystywałyby je do niszczenia wrogich systemów bezpieczeństwa, w tym kamer i czujników. Tak wykorzystane karabiny laserowe nie łamią prawa międzynarodowego, ale istnieje obawa, że wykorzystanie ich przeciw maszynom załogowym takim jak śmigłowce szturmowe mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wzroku ich załóg oraz ciężkich poparzeń. Jednakże Chińczycy zapewniają, że urządzenia tego typu nigdy nie zostaną wykorzystane przeciwko drugiemu człowiekowi.

BBQ-905. Źródło: China Daily.

BBQ-905. / Źródło: China Daily.

Choć te karabiny laserowe nie ujrzą pola bitwy w najbliższym czasie, takie postępy chińskiej technologii wojskowej sprawiają, że niegdyś historie znane tylko z opowieści science fiction mogą stać się rzeczywistością na polach bitew. Bez wątpienia rozwój chińskiej broni laserowej stanowić będzie nie lada kłopot dla rywalizujących z nimi państw w tym Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.