Dariusz Kaliński ,,Czerwona Zaraza Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?”- Recenzja

Początek końca okupacji niemieckiej na ziemiach polskich miał miejsce w nocy z 3 na 4 stycznia 1944 roku. W tym czasie rozpoczęła się ofensywa radziecka i w rejonie miasteczka Rokitno pierwsze jednostki Armii Czerwonej przekroczyły dawną polsko-radziecką granicę. Okres od roku 1944 a kończąc na 1954 roku,  jest to rozdział naszej historii przez wielu przemilczany, zniekształcony przez propagandę a może i już zapomniany. Jednakże Dariusz Kaliński, specjalista od II wojny światowej, podejmuje się napisania publikacji, która ma na celu ukazanie nam prawdziwego obrazu wyzwolenia oraz skali zachłanności i nienawiści krasnoarmiejców.

Zostajemy wprowadzeni w wydźwięk tamtych czasów już na pierwszych stronach książki. Ukazuje nam się obraz wyzwolicieli, którzy w radosnej atmosferze są witani przez naszych rodaków. Dariusz K. przywołuje wiele wypowiedzi naocznych świadków, zabieg ten powtarza wielokrotnie  w swojej publikacji co pozwala postawić się każdemu z nas w miejscu tych ludzi, którzy po tylu latach okupacji widzą nadzieję na normalne życie. Tytuł ten stanowi wyłom wśród innych publikacji, na całość składa się kilkadziesiąt zindywidualizowanych historii zwykłych ludzi. Czytając, i widząc personalia danej osoby, zbliża nas to do niej. Między czytelnikiem a poszczególnymi bohaterami powstaje więź, przez którą stajemy się częścią ich radości, nadziei i cierpienia.

Stopniowo od radości, entuzjazmu i witania wyzwolicieli kwiatami, poprzez niepokój i strach zostajemy wprowadzeni przez autora w prawdziwe oblicze Armii Czerwonej. Odeszli jedni a przybyli tacy sami albo i okrutniejsi. Niosąc nadzieje obdarowali naszych przodków tylko cierpieniem. Po przejściu żołnierzy pierwszej fali i nadejściu żołdaków kolejnych sortów na ziemiach polskich miały miejsce wydarzenia nie gorsze od dantejskich scen. Wszystko zaczęło się od pytania o czas, zegarki były szczególnym łupem dla krasnoarmiejców, a skończyło się na grabieżach, morderstwach, gwałtach, skrępowanych rękach na plecach i strzale w tył głowy.

Dariusz K. przywołując w większości historie ofiar Armii Czerwonej zachowuje obiektywność i nie pomija też tych przypadków kiedy to interwencja krasnoarmiejcy uratowała komuś życie czy też ocaliła od zhańbienia. Jednakże są to sytuacje nie często spotykane i wręcz stanowiące wyjątek o reguły. Natomiast w tym przypadku za regułę możemy uznać morderstwa, napaści na pociągi, pijactwo, znęcanie się nad innymi, co z punktu widzenia najeźdźcy było zabawą.  Pewnego dnia żołnierze Armii Czerwonej prowadząc czołg i ujrzawszy chłopca urządzili sobie polowanie, całe wydarzenie miało tragiczne skutki dla dziecka, które zostało zmiażdżone pod gąsienicami pojazdu pancernego. W bardziej bestialski sposób potraktowana została rodzina Trębalów u których NKWD zaopatrywało się w ryby. Prawdopodobnie połów był mniej udany i oprawcy otrzymali mniejszy towar co wprawiło ich w złość. W efekcie końcowym doprowadziło to do zbrodni w której rodzina została poddana okrutnym torturą, syn stracił obie ręce a rodzice zostali pozostawieni sami sobie z rozprutymi brzuchami.

Czytając, czułem się częścią wydarzeń przytoczonych w książce. Obserwowałem wydarzenie będąc tuż za bohaterami. Przytoczone wypowiedzi i historia opowiedziana z punktu widzenia osób, które ją przeżyły oddaje realia niegdysiejszych czasów. Czasów, które stanowią część naszej historii, o których nie powinniśmy zapominać. Szczególnie w pamięci powinny nam pozostać bohaterskie postawy naszych rodaków. Zwykłych ludzi, którzy widząc cierpienie bliźnich stawali w ich obronie.

Koszty wygenerowane przez wyzwolicieli w latach 1944-1955 wyniosły 54 miliardy dzisiejszych dolarów. Liczba ofiar określona jest na 50 tysięcy, natomiast ilość osób wywiezionych na przymusowe roboty w głąb Rosji była wielokrotnie większa. Jednakże idąc za słowami autora, to nie wszystko co straciliśmy, albowiem cierpień, okrucieństw wobec ludzi ,tragedii zhańbionych kobiet, spustoszenia sercach i umysłach naszych rodaków nie da się oszacować.


Autor: Dariusz Kaliński

Tytuł: Czerwona Zaraza Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?

Wydawnictwo: Ciekawostki Historyczne.Pl

Oprawa: Twarda

Rok wydania:  2017

ISBN: 978-83-240-4194-7

Liczba stron: 305

Książkę u wydawcy można nabyć TUTAJ

Student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji ( kierunek ? Prawo). Interesuje się historią, a szczególnie starożytnością, która dała początek cywilizacji. Ponadto militarystyką, botaniką, polityką międzynarodową oraz aktualnymi wydarzeniami politycznymi i gospodarczymi, a także bezpieczeństwem międzynarodowym.