AFP/Getty

Dostawy sprzętu dla kurdyjskiej Peszmergi

Oddziały kurdyjskiej Peszmergi otrzymały nową broń i wyposażenie przed planowaną poważną operacją wojskową mającą na celu odzyskanie kontroli nad opanowanym przez ISIS miastem Mosul.

Stany Zjednoczone i kraje sojusznicze dostarczają pojazdy opancerzone i duże ilości broni przeciwpancernej, amunicji do moździerzy oraz inne wyposażenie ? wszystko po to, by zwiększyć wartość bojową oddziałów, które ruszą na Mosul. Według portalu Stars and Stripes, siły Peszmergi długo prosiły i czekały na nowy sprzęt. Duża część sprzętu, który posiadają, została przejęta po walkach z Państwem Islamskim (ISIS) i wygnaniu ich z zajętych przez nich wcześniej terenów.

Generał Brygady John, E. Novalis II, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej w Iraku powiedział dziennikarzom Star and Stripes, że: ?Zdecydowaliśmy się dać im sprzęt wartości dwóch brygad US Army„. Wraz z dostawą nowego sprzętu, która odbywa się już od wielu miesięcy, siły Peszmergi przejdą szkolenia z jego użycia.

Według oświadczenia siły zbrojnych USA, siły Peszmergów otrzymają 150 pojazdów, 40 pojazdów MRAP (ang. Mine Resistant Ambush Protected), z czego 15 z trałami przeciwminowymi, 55.000 pocisków przeciwpancernych, 1.000 rakiet przeciwpancernych AT-4, 5.000 tysięcy pocisków przeciwpancernych, 45.000 tysięcy karabinów i broni maszynowej, 700 moździerzy, 80.000 tysięcy pocisków moździerzowych, 3.600 masek gazowych oraz 56.000.000 pocisków.

Decyzja, aby uzbroić Kurdów, nie została przyjęta z uśmiechem przez władze Iraku, które uważają, że pomoże on w stworzeniu niepodległego Kurdystanu. Z drugiej strony, Kurdowie narzekają, że władze w Bagdadzie opóźniają dostawy sprzętu koalicji, co powoduje duże braki operacyjne i utrudnia walkę z ISIS.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.