Jordańscy żołnierze podczas ćwiczeń Eagle Resolve 2013. /Fot. U.S. Air Force Photo by Master Sgt. Kevin Nichols/Released

Jordania tworzy zamkniętą strefę wojskową na granicy z Syrią

Jordańskie Królestwo Haszymidzkie ogłosiło, że granica z południową Syrią jest zamkniętą strefą wojskową ? ogłoszenie jordańskiej armii następuje po ubiegłotygodniowym samobójczym ataku, w którym zginęło sześciu żołnierzy.

Jordania podjęła decyzję o utworzeniu zamkniętej strefy wojskowej na granicy z Syrią. /Fot. Wikimedia Commons.

Jordania podjęła decyzję o utworzeniu zamkniętej strefy wojskowej na granicy z Syrią. /Fot. Wikimedia Commons.

Decyzję o utworzeniu zamkniętej strefy wojskowej podjęto po tym, jak we wtorek w al-Rukban – nieopodal obozu dla prawie 70.000 syryjskich uchodźców ? doszło do ataku zamachowca samobójcy. W wyniku wybuchu samochodu pułapki zginęło sześć osób, kolejne 14 zostało rannych.Ofiarami był głównie personel jordańskiego wojska. 

Atak nastąpił dwa tygodnie po tym, jak pięciu jordańskich oficerów wywiadu zostało zabitych gdy uzbrojony mężczyzna wkroczył do biura jordańskiego wywiadu w Ain el-Basha, niedaleko palestyńskiego obozu dla uchodźców leżącego niedaleko al Baqa. Według władz Jordanii nie ma informacji na temat motywów czy przynależności atakującego.

Jordania ufortyfikowała granicę z ogarniętą wojną domową Syrią, by zapobiec atakom i próbom infiltracji Państwa Islamskiego (ISIS), które wciąż kontroluje duże połacie Syrii i Iraku. Jordania jest także członkiem międzynarodowej koalicji ze Stanami Zjednoczonymi na czele, która walczy z ISIS. Oprócz działań na froncie Jordania prowadzi działania przeciw zwolennikom ISIS na swoim podwórku ? o w ciągu ostatnich dwóch lat, do więzień trafiły setki osób sympatyków Państwa Islamskiego, które promowały idee grupy w mediach społecznościowych.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.