Na zdjęciu: Śmigłowiec wielozadaniowy W-3A Sokół (nr. fabr. 310921) który uległ katastrofie w sierpniu 2014 roku. /Fot. Philippine Army First Division Public Affairs

Katastrofa Sokoła na Filipinach

We wtorek, w dniu 8 listopada br. śmigłowiec wielozadaniowy W-3A Sokół wykorzystywany przez Filipińskie Siły Powietrzne rozbił się na wyspie Palawan – jak informują lokalne media w katastrofie ucierpiały cztery osoby (w tym nadinsp. Wilben Mayor, dowódca sił policji w regionie Mimaropa).

Palawan ? wyspa na Filipinach; powierzchnia 11 680 km?, ok. 700 tys. mieszkańców; wchodzi w skład prowincji Palawan. /Fot. Wikimedia Commons.

Palawan ? wyspa na Filipinach. /Fot. Wikimedia Commons.

Według lokalnych mediów w czasie katastrofy na pokładzie maszyny miało znajdować się 13 pasażerów – śmigłowiec przeprowadzał misję rozpoznania lotniczego w związku z przygotowaniami do szczytu liderów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jak podaje oświadczenie prasowe wydane przez Filipińskie Siły Zbrojne tuż po wypadku, w wyniku katastrofy poszkodowane zostały cztery osoby – w tym szef regionalnej policji nadinsp. Wilben Mayor.

Poszkodowani odnieśli powierzchowne obrażenia, zostali przetransportowani do szpitala celem wykonania niezbędnych badań.  Rzecznik Filipińskich Sił Zbrojnych, Cherryl Tindog stwierdził, że do katastrofy śmigłowca W-3A Sokół (nr. fabr. 310926) (przyp. red. wyprodukowany przez zakłady PZL Świdnik, dostarczony na Filipiny wraz z ośmioma maszynami W-3A Sokół w latach 2012-2013) doszło w Sabang, w jednostce administracyjnej Cabayugan (na wyspie Palawan) – maszyna rozbiła się w związku z ?wystąpieniem problemów mechanicznych?. Wtorkowa katastrofa to nie pierwszy tego typu wypadek śmigłowców W-3A Sokół Filipińskich Sił Powietrznych. Przypominamy, że pierwsza katastrofa śmigłowca W-3A (nr. fabr. 310921) miała miejsce w sierpniu 2014 roku. Maszyna rozbiła się tuż po starcie z lotniska Marawi – w katastrofie ucierpiały dwie osoby, w tym członek załogi.

Źródło: NEWS ABS-CBN – Helicopter ng Air Force, bumagsak sa Puerto PrincesaRAPPLER – Military chopper crashes in Palawan, 4 injured

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.