Kolejny sukces syryjskich sił rządowych w walce z ISIS. Źródło: dhakatribune.com

Kolejny sukces syryjskich sił rządowych w walce z ISIS

Jak podają syryjskie media państwowe, w dniu 4 kwietnia 2016 roku, tydzień po przywróceniu kontroli nad antycznym miastem Palmira, syryjscy żołnierze i ich sojusznicy odbili z rąk islamistów z Państwa Islamskiego (ISIS) kolejne miasto położone w centralnej Syrii.

Natarcie na zajęte przez ISIS Al-Karjatajn – miało miejsce przy wsparciu sił rosyjskich, które dokonywały nalotów na pozycję ISIS ? pozbawiło tę organizację kolejnej bezpiecznej przystani, ale grupa aktywistów zajmujących się monitorowaniem konfliktu w Syrii donosi, że aktualnie siły rządowe sprawują kontrolę nad większą częścią miasta Al-Karjatajn i że nie przejęto nad nim pełnej kontroli. Uderzenie miało miejsce tydzień po tym, jak siły rządowe odzyskały kontrolę nad starożytnym miastem Palmira, które znajdowało się wcześniej w rękach ISIS. Miasto Al-Karjatajn było niegdyś domem dla sporej ludności chrześcijańskiej i leży w połowie drogi pomiędzy Palmirą i stolicą Syrii.

Aktywiści twierdzą, że ostatniego lata w Al-Karjatajn mieszkała mieszana populacja 40 tysięcy sunnitów i chrześcijan, a także tysiące uchodźców ze znajdującego się nieopodal miasta Homs. Wielu chrześcijan uciekło po tym, jak miasto stało się ofiara ataku ISIS.

Tysiące chrześcijan z Al-Karjatajn i innych mieszkańców miasta zostało porwanych przez ekstremistów. W czasie gdy miasto znajdowało się pod kontrolą ISIS, część z nich została uwolniona, inni zostali zmuszeni do podpisania zobowiązania płacenia podatków nałożonych na nie-muzłumanów. Oprócz strat w ludziach Al-Karjatajn podobnie jak Palmira zostało dotknięte niszczycielską siłą ISIS, które zniszczyło wiele zabytków m.in klasztor św. Eliana znajdujący się nieopodal Al-Karjatein w środkowej Syrii (Czytaj także: Państwo Islamskie wysadziło starożytną świątynię w Palmirze)

Ludność chrześcijańska przed wybuchem wojny domowej w Syrii stanowiła około 10% całej populacji tego kraju. Rządowa agencja prasowa SANA podaje, że siły rządowe prowadzą obecnie działania saperskie ? rozminowując bomby pułapki pozostawione przez wypieranych przez armię członków Państwa Islamskiego. W odróżnieniu od raportu aktywistów, syryjskie media podają, że siły rządowe przejęły kontrolę nad miastem w całości.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka działające w Wielkiej Brytanii stwierdza, że w Al-Karjatajn trwają zacięte walki, rząd stara się odzyskać kontrolę nad całością miasta. Szef tego obserwatorium Rami Abdurrahman powiedział, że ISIS nadal kontroluje wschodnią i południowo-wschodnią część miasta, ale jego siły są na skraju załamania. Według niego, część sił islamistów rozpoczęła odwrót w kierunku wschodniej części gór Al-Karjatajn.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.