fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Macierewicz: We wrześniu ruszy nabór do Obrony Terytorialnej

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podczas Targów Proobronnych ?Pro Defense 2016? w Ostródzie ogłosił, że nabór do brygad Obrony Terytorialnej (OT) ruszy we wrześniu br.

Minister Obrony Narodowej jest gościem Targów Proobronnych ?Pro Defense 2016? (2-5 czerwca br.) oraz kongresu klas mundurowych i organizacji proobronnych w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Zapytany o przyszłość Obrony Terytorialnej w Polsce powiedział:

Ojczyzna na Was rzeczywiście czeka. Ojczyzna czekała na was przez te wszystkie lata, kiedy Wojsko Polskie przeżywało czasy odsunięcia, kiedy Wojsko Polskie było pomniejszane, kiedy polski wysiłek obronny był lekceważony, kiedy polska duma i polski honor były w pogardzie. (?) Jesteście tutaj, dlatego że przywiodła was tutaj miłość Ojczyzny. (…) Odbudowujemy dzisiaj polską armię, a Wy jesteście solą tego procesu, a Wy macie być fundamentem tej odbudowy, a Wy macie uzupełnić, odtworzyć nie tylko siłę polskiej armii, ale i dumę, dążność, potrzebę, konieczność polskiego wysiłku zbrojnego i polskiej determinacji, by odbudować naszą siłę zbrojną (…) We wrześniu rozpoczynamy zaciąg do Obrony Terytorialnej. To Wy będziecie w tej obronie pełnić najistotniejszą rolę.

Przypomnijmy, że szef MON podpisał koncepcję OT w dniu 25 kwietnia br., ogłaszając, że trzy pierwsze brygady rozpoczną działalność na przełomie 2016 i 2017 roku. Łącznie brygad ma być 17 (w każdym województwie po jednej oraz dwie w woj. mazowieckim), każda po 1,5-2,5 tysiąca żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku, czyli raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie (czytaj więcej: Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej).

Czytaj także:

Amerykańska Gwardia Narodowa wesprze polską Obronę Terytorialną

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

Antoni Macierewicz zniósł limity awansowe dla żołnierzy Wojska Polskiego

Macierewicz: polsko-litewsko-ukraińska brygada osiągnie gotowość operacyjną w 2017 roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.