Marek A. Koprowski ?Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom I? ? recenzja

W ubiegłym miesiącu obchodziliśmy 73 rocznicę tzw. krwawej niedzieli  11 lipca 1943. Tego dnia nacjonaliści ukraińscy spod znaku UPA i OUN zaatakowali blisko 150 polskich miejscowości, bestialsko mordując kilka tysięcy Polaków. Dzięki przyjętej w dniu 22 lipca 2016 r. przez Sejm RP  uchwale ustanawiającej dzień  11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP potworna zbrodnia dokonana przez ukraińskich nacjonalistów została nazwana ludobójstwem. Dzięki książce Marka A. Koprowskiego mamy możliwość poznania relacji świadków tamtych okrutnych wydarzeń, a także możemy wiele dowiedzieć się na temat życia na Wołyniu oraz wojennych losów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Wydawnictwo Replika w 2016 roku wydało w sposób bardzo solidny kolejną książkę Marka A. Koprowskiego. Szczególną uwagę przyciąga już sama okładka na której znajduje się zdjęcie mieszkańców jednej z wołyńskich miejscowości połączone z ogarniętymi ogniem wiejskimi zabudowaniami. Okładka jest równie wymowna jak i cała książka. W środku znajdziemy również liczne zdjęcia oraz mapki.

Marek A. Koprowski w swojej najnowszej książce oddaje głos mieszkańcom Wołynia, świadkom ludobójstwa dokonanego przez UPA oraz żołnierzom 27 Dywizji Piechoty AK. Czternaście osób w swoich relacjach  opowiada nie tylko o bestialskich mordach ukraińskich nacjonalistów, ale również o walkach 27. DP AK z Niemcami i działaniach Sowietów po ich wkroczeniu na teren Wołynia. Relacje świadków rysują obraz  wielkiego poświęcenia i walki, jaką Polacy musieli podjąć, aby przeżyć w tym okrutnym czasie. Ciekawy wątek stanowią wspomnienia dotyczące licznych oddziałów polskiej samoobrony, które powstały na Wołyniu i przeciwstawiały się  zbrodniarzom spod znaku UPA. Dzięki bohaterom niniejszej książki możemy również poznać przedwojenne życie na Kresach i panujące wtedy relacje pomiędzy wieloma narodowościami.

Książka Wołyń. Wspomnienia ocalałych Marka A. Koprowskiego to piękna i pochłaniająca lektura, Autor postawił na ukazanie relacji ocalałych ?wołyniaków?, którzy posługują się językiem pełnym barwy, przedwojennej Polski, ale również bólu i cierpienia. Przedstawione przeżycia ocalałych sprawiają, że książkę można przeczytać z pasją i wielkim zaciekawieniem.

MAREK A. KOPROWSKI – pisarz, dziennikarz, historyk, zajmujący się przede wszystkim tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem wielu jego wypraw i poszukiwań, oprócz tysięcy artykułów, są książki, z czego siedem ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za książki z serii ?Wołyń. Epopeja polskich losów 1939?2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii ?Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku?, w wyniku plebiscytu czytelników w 2013 r.; nagroda przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej, TVP i Polskie Radio.

 

                                                                       Autor: Marek A. Koprowski

Tytuł: Wołyń. Wspomnienia Ocalałych Tom I

Wydawnictwo: Replika

Oprawa: Twarda z obwolutą

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7674-533-6

Liczba stron: 448

Format: 160×230 mm

>>>>Książkę można kupić i wydawcy tutaj<<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.