Marynarze US Navy z wizytą w Chinach

USS Blue Ridge, okręt flagowy amerykańskiej 7. Floty, operującej na Morzu Południowochińskim złożył wizytę w bazie Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Zhanjiang na południowym wybrzeżu Państwa Środka.

Mimo ciągłego napięcia w regionie, spowodowanego przez spory terytorialne pomiędzy ChRL, a sąsiednimi państwami, Stany Zjednoczone nie zrezygnowały z regularnych działań mających na celu zbliżenie z drugą największą siłą zbrojną na świecie. Wizyta w Zhanjiang miała typowo kurtuazyjny charakter: admirałowie Robert Thomas oraz Shen Jinlong spotkali się w miłej atmosferze, natomiast marynarze obu flot wzięli udział w zawodach sportowych. Podkreślano konieczność współpracy w akwenie Morza Południowochińskiego.

Wydarzenia takie, choć mogą wpłynąć na ocieplenie stosunków i stanowić podstawę do dalszych rozmów, nie są dość istotne, by zmienić sytuację polityczną. Dał to do zrozumienia admirał US Navy Harry Harris podczas konferencji w Dżakarcie 21 kwietnia. Dowódca Amerykańskiej Floty Pacyfiku oskarżył siły zbrojne ChRL o przeprowadzanie prowokacji i dążenie do zaogniania się sytuacji w regionie. W istocie niespodziewane spotkania na morzu, grożące kolizją, stały się chlebem powszednim dla marynarzy obu stron. Dlatego też rozważane są dyskusje nad wprowadzeniem w życie nowego zbioru przepisów dotyczących takich właśnie sytuacji.