Mapa Libii z uwzględnieniem miejsca nalotów na Belmochtara / Źródło: Google Maps
Mapa Libii z uwzględnieniem miejsca nalotów na Belmochtara / Źródło: Google Maps

Mochtar Belmochtar, algierski terrorysta, nie żyje

W nocy z 14 na 15 czerwca 2015 r. uznawany przez międzynarodową społeczność rząd Libii poinformował, że w wyniku nalotów przeprowadzonych przez lotnictwo Stanów Zjednoczonych na terytorium tego kraju zginął poszukiwany od dawna algierski terrorysta Mochtar Belmochtar, znany również pod pseudonimem Mr. Marlboro.

Mochtar Belmochtar / Źródło: Wikimedia Commons

Mochtar Belmochtar / Źródło: Wikimedia Commons

Nieco później po doniesieniach libijskiego rządu USA potwierdziło, że celem nocnych nalotów był właśnie Mr. Marlboro (ten pseudonim zyskał „dzięki” przemytowi papierosów), jednakże nie potwierdzono oficjalnie jego śmierci. Amerykańskie władze podkreślają, że potwierdzenie śmierci Belmochtara będzie możliwe, gdy zbierze się dostateczne dowody w tej sprawie lub też gdy poinformują o tym islamiści.

Nalot, w którym najprawdopodobniej zginął Mochtar Belmochtar, miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę (13-14 czerwca 2015 r.). Anonimowy rozmówca agencji Associated Press powiedział, że został on wykonany przez 2 myśliwce F-15. Miejscem nalotów było miasto Adżdabija znajdujące się w odległości około 150 km na południe od Bengazi. Ta nocna akcja amerykańskiego lotnictwa była pierwszą na terytorium Libii od czasów, gdy obalono libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego w 2011 roku.

Mochtar Belmochtar urodził się 1 czerwca 1972 r. w Algierii. Jeśli informacje o jego śmierci zostaną potwierdzone oznaczać to będzie, że żył 43 lata. Na początku lat 90. walczył wraz z mudżahedinami w Afganistanie, a w 1993 r. stanął po stronie dżihadystów w wojnie domowej w swoim kraju. Był jednym z założycieli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM)- odłamu organizacji Osamy bin Ladena działającemu w Afryce Północnej. W walkach stracił jedno oko. „Popularność” Belmochtar zyskał w 2013 r., kiedy to na początku 2013 r. wziął udział w ataku na instalację gazową w Algierii- zginęło wówczas 38 zakładników z różnych państw (w tym 3-ech z USA). Mr. Marlboro wziął na siebie odpowiedzialność za ten czyn.

USA już w 2013 r. wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln $ za dostarczenie informacji prowadzących do ujęcia terrorysty.