Fot. Raytheon.

Raytheon przetestował broń laserową na śmigłowcu AH-64 Apache

W dniu 22 czerwca br. amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company poinformował o udanym teście wysokoenergetycznego lasera, umieszczonego na śmigłowcu szturmowym AH-64 Apache przeciwko bezzałogowemu celowi na lądzie.

Położenie poligonu rakietowego White Sands. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

W czwartek, 22 czerwca br. amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company poinformował o udanym teście wysokoenergetycznego lasera, umieszczonego w podskrzydłowym zasobniku na śmigłowcu szturmowym AH-64 Apache przeciwko bezzałogowemu celowi na lądzie. Jak twierdzi koncern, to przełomowe wydarzenie w zakresie testów broni laserowej.

Laser wykrył i skutecznie raził cel, a test został przeprowadzony na poligonie rakietowym White Sands (White Sands Missile Range; WSMR) w stanie Nowy Meksyk, przy współpracy specjalistów z Raytheon Company, Biurem Zarządzania Programem Apache w US Army (U.S. Army Apache Program Management Office) oraz Dowództwem Operacji Specjalnych USA (USSOCOM).

Jak podkreśla komunikat prasowy, był to pierwszy w historii test w pełni zintegrowanego systemu laserowego, który raził cel ze śmigłowca w szerokim zakresie reżimów lotu oraz wysokości i prędkości maszyny, co udowodniło wykonalność ataku laserowego za pomocą AH-64 Apache. System lasera śledził i skierował energię na cel stacjonarny pod kątem w odległości 1,4 kilometra (czyli między dwoma punktami na różnych wysokościach).

Fot. Raytheon.

Dane uzyskane podczas testu, w tym wpływ drgań, kurzu, pyłu i strumienia powietrza, generowanego przez rotor główny, przyczynią się do kształtowania przyszłych systemów laserowych wysokiej mocy.

Art Morrish, wiceprezes Advanced Concepts and Technologies w dziale Raytheon Space and Airborne Systems, powiedział:

Naszym celem jest osiągnięcie przyszłości. Dane z testu pokazują, że podążamy właściwą ścieżką.

Na potrzeby testu, Raytheon zintegrował wielopasmowy system śledzący MTS (Multi-Spectral Targeting System), zaawansowaną głowicę elektro-optyczną pracującą w podczerwieni z laserem wysokiej energii. MTS dostarczył informacji na temat kierowania, świadomości sytuacyjnej oraz kontroli wiązki laserowej.

Przypomnijmy, że plany testów broni laserowej na śmigłowcach szturmowych AH-64 Apache pojawiły się pod koniec maja ub. r. podczas konferencji SOFIC (Special Operations Forces Industry Conference) sponsorowanej przez stowarzyszenie NDIA (National Defense Industrial Association). Jednak testy zapowiedziane przez USSOCOM miały odbyć się już latem ub. r. (czytaj więcej: Broń laserowa dla śmigłowców szturmowych Apache?).

Źródło:

raytheon.com: A high energy laser mounted on a helicopter shoots a target in groundbreaking test

Czytaj także:

MDA ujawnia szczegóły nt. drona uzbrojonego w laser antybalistyczny

Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Chińscy żołnierze posiadają karabiny laserowe

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Udany test miniaturowej broni laserowej

Działko laserowe dla F-35?

Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?

AUSA 2016: Griffin i Stryker MEHEL 2.0 ? nowe wozy bojowe od General Dynamics Land Systems

USAF: wkrótce testy broni laserowej na AC-130?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.