Amerykański M1A1 Abrams / Źródło: Wikipedia

Rosjanie dostarczają Estonii amerykańskie czołgi

Wobec konfliktu na wschodniej Ukrainie, państwa bałtyckie czują się szczególnie zagrożone agresją ze strony Rosji. Jedną z decyzji podjętych przez amerykanów, w ramach pomocy bałtyckim sojusznikom była ta o rozlokowaniu amerykańskich czołgów wraz ich załogami na terytorium Estonii. Informacja ta sama w sobie nie byłaby zaskakująca, gdyby nie to, że w transporcie amerykańskich czołgów pomagali… Rosjanie.

Jak podaje miejscowe gazeta ” Wirumma Teataja” Rosjanie pomogli w dostarczeniu amerykańskich czołgów, wozów opancerzonych oraz sprzętu tyłowego do miejscowości Tapa. Publikuje ona również zdjęcia rosyjskich platform przewożących amerykański sprzęt. Rosyjska „pierwsza kompania towarowa” podległa bezpośrednio szefowi rosyjskich kolei państwowych – Władimirowi Jakuninowi – podjęła się zlecenia dostarczenia sprzętu wojskowego USA, który prawdopodobnie zostanie rozlokowany w pobliżu granicy z Rosją.

Były rosyjski ambasador  Georgij Kunadze  potwierdził prawdziwość informacji dotyczących rosyjskiej pomocy. Jego zdaniem władze USA zdecydowały się na rosyjskiego przewoźnika ze względów finansowych – jest on tańszy. Znaczący jest też fakt, że Estonia nie posiada odpowiednich platform służących do przewozu czołgów, ponieważ sama nie posiada w składzie swoich SZ żadnych czołgów.

Całą sytuacja wygląda dość kuriozalnie, ponieważ Moskwa pomogła w dostarczeniu czołgów, z którymi w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego będzie musiała walczyć.

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.