Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 / Wikimedia Commons.

Rosyjskie lotnictwo w Tadżykistanie

Rosja wysłała do Tadżykistanu bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 oraz grupę samolotów szturmowych Su-25SM na największe wspólne ćwiczenia wojskowe, które rozpoczęły się w środę, 9 marca br.

W wywiadzie dla agencji informacyjnej RIA Novosti, płk Jarosław Roszczupkin, asystent komendanta Centralnego Okręgu Wojskowego FR, powiedział że naddźwiękowy bombowiec Tu-22M3 wystartował z regionu nowosybirskiego i wylądował na lotnisku wojskowym Aini, na przedmieściach Duszanbe, aby wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach. Lotnisko wojskowe Aini znajduje się około 30 km od tadżyckiej stolicy.

Pułkownik powiedział, że największe od czasu rozpadu Związku Sowieckiego rosyjsko-tadżyckie ćwiczenia wojskowe mają na celu lepiej przygotować siły obu państw do niszczenia nielegalnych obozów, baz i składowisk grup przestępczych, zajmujących się przemytem w rejonie Pamiru Wschodniego (Kaszgarskiego) poprzez wskazywanie przez rozmieszczone wcześniej zespoły celów do bombardowań za pomocą 500-funtowych bomb burzących [najprawdopodobniej chodzi o bomby FAB-250 M54 o masie 236 kg ? przyp. red.].

Płk Roszczupkin poinformował również o wysłaniu grupy samolotów szturmowych i bliskiego wsparcia powietrznego Su-25SM w celu wzmocnienia grupy lotniczej. Wcześniej, sprzęt wojskowy oraz zaopatrzenie został wysłane na pokładzie ciężkiego transportowca An-124 Rusłan.

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji (WKS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Suchoj Su-25 Grach (w kodzie NATO: Frogfoot) jest to jednomiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy samolot bliskiego wsparcia, który jest uzbrojony w dwulufowe 30×165 mm działko automatyczne Grazjew-Szipunow GSz-30-2 oraz 4.000 kg rakiet, pocisków i bomb.

Su-25 Grach, rysunek autorstwa Ralph1989.

Su-25 Grach, rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 trafią na Krym?

Sześć bombowców Tu-22M3M wejdzie do służby z końcem roku

Rosjanie przeprowadzili potężne bombardowania ISIS

Katastrofa Su-25 w Rosji

Katastrofa ukraińskiego Su-25

Syryjskie lotnictwo wspiera Rosjan w walce z ISIS [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.