F-15E z 335. Skrzydła Myśliwskiego podczas szkolenia nad Karoliną Północną w dniu 17 grudnia 2010roku. / U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Michael B. Keller.

Syria: Amerykanie zestrzelili kolejnego syryjskiego drona

We wtorek, w dniu 20 czerwca br. nieopodal At Tanf doszło do kolejnego poważnego incydentu pomiędzy amerykańskim lotnictwem a siłami syryjskimi. Myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle zestrzelił uderzeniowego drona Shahed 129 produkcji irańskiej, który został uznany za zagrożenie dla operujących w pobliżu jednostek międzynarodowej koalicji.

We wtorek, w dniu 20 czerwca br. około godziny 12:30 czasu lokalnego w At Tanf, nad ogarniętą krwawym konfliktem zbrojnym Syryjską Republiką Arabską doszło do kolejnego poważnego incydentu pomiędzy amerykańskim lotnictwem a siłami syryjskimi. Uzbrojony bezzałogowy statek powietrzny (ang. unmanned combat aerial vehicle; UCAV) Shahed 129 produkcji irańskiej, należący do sił ?pro-reżimowych? został zestrzelony przez myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle w związku z uznaniem jego intencji za wrogie wobec znajdującego się nieopodal obozu sił koalicyjnych.

Partnerzy koalicji, o których wspomina oświadczenie prasowe Dowództwa Centralnego (CENTCOM), miały operować w kierunku na północny-wschód od At Tanf ? gdzie znajduje się amerykańsko-brytyjska placówka, z której działają operatorzy sił specjalnych z m.in. USA oraz Wielkiej Brytanii. Warto zauważyć, że obszar wokół At Tanf w promieniu 55 km (34 mil) został ogłoszony kilka tygodni temu przez siły koalicyjne strefą de-eskalacyjną i służy jako strefa buforowa, chroniąca wojska specjalne USA, Wielkiej Brytanii oraz szkolonych przez nich partyzantów syryjskich.

Siły międzynarodowej koalicji zaznaczyły, że dokonano starań, aby załagodzić napięcie oraz przekonać siły „pro-reżimowe” – zarówno poprzez przekazy publiczne, jak i specjalną linię de-eskalacyjną powstałą przy porozumieniu z Federacją Rosyjską, że demonstrowane przez nią wrogie intencje wobec międzynarodowej koalicji i jej partnerów w Syrii nie będzie tolerowane. Stwierdzają one również, że celem jej działania nie jest walka z syryjskim reżimem, czy wspierającymi go siłami (w tym Federacją Rosyjską), lecz z tzw. Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Pomimo tego zaznaczono, że w związku z ostatnimi wydarzeniami międzynarodowa koalicja nie pozwoli siłom ?pro-reżimowym? na wywołanie zagrożenia ani na zbliżenie się na bliską odległość do jednostek jej i partnerów ? nie zawaha się przed obroną.

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

 

Przypominamy, że dzisiejsze zestrzelenie bezzałogowca to nie jedyny incydent w rejonie At Tanf, który miał miejsce w okresie ostatniego miesiąca. Przed dwunastoma dniami, tj. w dniu 8 czerwca br. w w pobliżu przejścia granicznego At Tanf (Syria-Jordania), myśliwiec wielozadaniowy [także F-15E Strike Eagle – red.] zestrzelił uzbrojonego drona Shahed 129, operowanego przez siły Baszszara al-Asada. Do zestrzelenia doszło tuż po tym, jak syryjski aparat bezzałogowy przeprowadził atak bliżej nieznanym uzbrojeniem powietrze-ziemia na pozycje amerykańskich sił specjalnych, które wspierają anty-ISIS oraz antyrządowe siły demokratyczne Jaysh Maghawir al-Thawra (czytaj także: Syria: Amerykański F-15E zestrzelił drona produkcji irańskiej).

Zestrzelenie syryjskiego Fittera i rosyjska odpowiedź

/Fot. U.S. Navy

Zestrzelenie dwóch bezzałogowych statków powietrznych nad Syrią to nie jedyne źródła eskalacji napięć w regionie. Do najpoważniejszego w ostatnim czasie incydentu doszło w dniu 18 czerwca br., nieopodal miasta As-Saura nad rzeką Eufrat. Samolot myśliwsko-bombowy Su-22 należący do syryjskich sił rządowych został zestrzelony przez myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Jak wynika z oświadczenia prasowego międzynarodowej koalicji, do zestrzelenia syryjskiego samolotu myśliwsko-szturmowego doszło po tym, jak ten zaatakował pozycje zajmowane przez siły rebeliantów sprzymierzonych z międzynarodową koalicją (czytaj także Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec).

Władze Federacji Rosyjskiej ?ostro skrytykowały? amerykańskie działania i określiły je jako pogwałcenie przepisów prawa międzynarodowego oraz de facto atak na Syryjską Republikę Arabską. Stwierdziły one ponadto o natychmiastowym zawieszeniu zawartego wcześniej porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącego de-eskalacji napięcie i unikania incydentów. Od tego momentu każda maszyna międzynarodowej koalicji, operująca nad Syrią ? w rejonie działań rosyjskiego kontyngentu ? będzie traktowana jak ?cel”.

Źródło: centcom | the hill | usatoday

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.