Su-22, należący do Syryjskich Arabskich Sił Obrony Powietrznej. / Źródło: phunutoday.vn

Terroryści zestrzelili syryjski Su-22 [WIDEO]

W dniu 5 kwietnia br. w syryjskiej prowincji Aleppo doszło do zestrzelenia rządowego samolotu myśliwsko-bombowego Su-22 przez terrorystów z Ahrar asz-Szam, powiązanych z Al-Kaidą. Syryjski pilot zdołał się katapultować, lecz po wylądowaniu na ziemi został pojmany.

Do zestrzelenia doszło w pobliżu wsi Tel Eis, leżącej w południowej części prowincji Aleppo. Należący do Syryjskich Arabskich Sił Obrony Powietrznej (Al Quwwat al-Jawwiyah al Arabiya as-Souriya) samolot myśliwsko-bombowy Su-22 (w kodzie NATO: Fitter) produkcji sowieckiej został strącony, według lokalnych źródeł, za pomocą przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego (MANPAD).

Pilot wojsk lotniczych prezydenta Baszszara Al-Asada zdołał się katapultować z uszkodzonej maszyny, lecz został pojmany na ziemi przez terrorystów. Pojawiły się informacje o jego zamordowaniu przez dżihadystów, ale później okazały się nieprawdziwe, gdyż zdjęcie domniemanych zwłok pilota należą do wcześniej zabitego lotnika. Z kolei nagranie wideo na Twitterze sugeruje, że Syryjczyk został ranny:

To nie pierwsze zestrzelenie syryjskiego Su-22 podczas trwającej wojny domowej. W dniu 14 lutego 2013 roku maszyna tego typu została zestrzelona również za pomocą MANPAD. Z kolei w dniu 17 września 2015 roku Su-22M-4 (początkowo pomylony z MiG-21) został zestrzelony przez ISIS w pobliżu pola naftowego Jazal w rejonie Homs. Ostatnia strata rządowego lotnictwa miała miejsce w dniu 14 marca br., kiedy to MiG-21US został zestrzelony przez siły opozycji w rejonie miasta Kafrenboudeh w prowincji Hama (czytaj więcej: Rządowy MiG-21US zestrzelony przez opozycję w Syrii).

Czytaj także:

Kolejny sukces syryjskich sił rządowych w walce z ISIS

Rosyjskie śmigłowce Mi-28N i Ka-52 w Syrii [WIDEO]

Front al-Nusra zapowiedział ofensywę w Syrii

Rosyjskie lotnictwo opuszcza Syrię [WIDEO]

Zmodernizowane Su-22 już gotowe do działania

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.