Bombowiec strategiczny B-2A Spirit w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam. / U.S. Air Force photo by Airman Miranda U. Moorer.

Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit przebazowane na Guam

Amerykańskie Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) poinformowało o przebazowaniu trzech bombowców B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) do Andersen na wyspie Guam.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

W dniu 9 sierpnia br. trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) zostało przebazowanych do bazy Andersen na wyspie Guam w ramach krótkotrwałego szkolenia z regionalnymi partnerami Stanów Zjednoczonych. W Whiteman stacjonują dwa skrzydła bombowe wyposażone w „niewidzialne” B-2A Spirit: 509. Skrzydła Bombowego AFGSC (509th Bomb Wing; 509 BW) i 131. Skrzydło Bombowe lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Missouri (131st Bomb Wing; 131 BW).

Decyzja zapadła na krótko po rozmieszczeniu na tym amerykańskim terytorium nieinkorporowane, leżącym w południowej części archipelagu Marianów (Mikronezja) innych bombowców strategicznych, również o zmniejszonej sygnaturze radarowej (stealth), mianowicie B-1B Lancer, które zastąpiły stacjonujące tam do tej pory B-52H Stratofortress (czytaj więcej: Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego).

Równo cztery miesiące wcześniej, trzy B-2A z bazy Whiteman, zostały czasowo rozmieszczone w Naval Support Facility Diego Garcia, leżącej na atolu o tej samej nazwie na Oceanie Indyjskim (czytaj więcej: Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim). Z kolei ostatnie przebazowanie na Guam tych maszyn miało miejsce pod koniec sierpnia ub. r. (czytaj więcej: ?Niewidzialne? samoloty wesprą sojuszników USA).

Czytaj także:

POLAR ROAR: Pięć amerykańskich bombowców strategicznych w powietrzu

B-52H Stratofortress podczas POLAR ROAR m.in. nad Bałtykiem [WIDEO]

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

Kontrakt na bombowiec nowej generacji dla Northrop Grumman

Dwa projekty nowego amerykańskiego bombowca

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.