USA i Francja uderzą w ISIS w Libii?

Szefowie sztabów sił zbrojnych USA i Francji rozmawiali nt. możliwości rozszerzenia działań przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) w Libii.

W dniu 22 stycznia br., Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Joseph F. Dunford, Jr. rozmawiał z szefem sztabu generalnego francuskich sił zbrojnych, gen. Pierre’em de Villiersem o amerykańsko-francuskiej współpracy w zakresie zwalczania terrorystów z ISIS na terytoriach Iraku i Syrii, a także możliwości rozszerzenia operacji wojskowych w Libii, gdzie struktury Państwa Islamskiego rosną w siłę z dnia na dzień.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, gen. Dunford ocenił Francję jako niezwykle uzdolnionego partnera w walce przeciwko ISIS. Dodał, że USA szukają możliwości podjęcia zdecydowanych działań militarnych przeciwko ISIS w Libii, w połączeniu z ich legitymizacją polityczną. Ewentualne działania wojenne w tym kraju, które mogą być dość skomplikowane, muszą zostać dobrze przemyślane, tak aby znaleźć w partnerów w regionie i zbudować koalicję. Ocenił, że [na ewentualne działania] nie ma szybkich odpowiedzi lub skrótów, zwłaszcza biorąc pod uwagę konsekwencje.

Amerykański generał twierdzi, że zezwolenie na rozwój struktur Państwa Islamskiego w Libii spowoduje, że kraj ten stanie się platformą do budowy ISIS w Afryce. Dodał także, że w ramach długoterminowej strategii potrzeba wsparcia budowy potencjału bezpieczeństwa wewnątrz samej Libii.

Francuskie Siły Powietrzne (Armée de l?air) już w grudniu zeszłego roku przeprowadziły dwie misje zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) nad terytoriami Libii, okupowanymi przez Państwo Islamskie (czytaj więcej: Francuskie rozpoznanie nad Libią), co można odczytywać jako przygotowania do ewentualnych operacji lotniczych w tym kraju.

Tydzień temu informowaliśmy o przerzuceniu lotnictwa włoskiego na Sycylię, w związku z obawami o bezpieczeństwo wewnętrzne w Libii (czytaj więcej: Włosi przygotowują się do interwencji w Libii?), gdy na początku br. doszło do dużego zamachu terrorystycznego (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Libii).

Czytaj także:

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Libia prosi o pomoc w walce z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.