AMX International AMX (A-11 Ghibli), należący do Włoskich Sił Powietrznych (AM) podczas lądowania w amerykańskiej bazie lotniczej Nellis (Nevada) w czasie ćwiczeń Red Flag 09-5 w dniu 26 sierpnia 2009 roku. / Źródło: Wikimedia Commons.

Włosi przygotowują się do interwencji w Libii?

Włoski Sztab Generalny nakazał rozmieszczenie 4 szturmowców AMX i jednego bsl Predator w sycylijskiej bazie lotniczej Trapani?Birgi, w związku z narastającym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Libii.

Agencja informacyjna ANSA poinformowała, że decyzją minister obrony, Roberty Pinotti, Sztab Generalny Włoskich Sił Zbrojnych nakazał wysłanie do bazy lotniczej Trapani?Birgi na Sycylii czterech samolotów szturmowych AMX International AMX oraz jednego taktycznego, bezzałogowego aparatu latającego MQ-1 Predator. Powodem tej decyzji są wydarzenia w krajach Afryki Północnej i pogarszający się stan w sferze bezpieczeństwa.

Według agencji, lotnictwo będzie monitorować sytuację w regionie na lądzie i na morzu oraz gromadzić dane wywiadowcze. Nie będzie natomiast uczestniczyć w misjach bojowych.

Sytuacja w Libii z dnia na dzień staje się coraz gorsza. W dniu 7 stycznia br. doszło do samobójczego ataku terrorystycznego na ośrodek szkolenia libijskiej policji w miejscowości Zalitan, na zachód od Misraty, w którym zginęło 60 osób, a 100 zostało rannych (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Libii), a trzy dni później Niemcy ogłosili plany wysłania kontyngentu liczącego nawet 200 żołnierzy Bundeswehry do Tunezji, do szkolenia libijskiej armii (czytaj więcej: Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?).

Wcześniej informowaliśmy o przeprowadzeniu przez Francję w grudniu ubiegłego roku dwóch misji zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) nad terytoriami Libii, okupowanymi przez Państwo Islamskie (ISIS) (czytaj więcej: Francuskie rozpoznanie nad Libią) oraz działaniach włoskich i amerykańskich sił specjalnych w tym kraju.

Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Libii, Mohamed al-Dayri, apelował społeczność międzynarodową o zniesienie embarga na broń i rozpoczęcie międzynarodowej operacji nalotów bombowych w celu pomocy w walce z grupami powiązanymi z ISIS, które zmierzają do utworzenia bazy w tym kraju (czytaj więcej: Libia prosi o pomoc w walce z ISIS).

AMX Interantional AMX (oznaczony we Włoszech jako A-11 Ghibli) jest włosko-brazylijskim samolotem szturmowym, zaprojektowanym do atakowania celów naziemnych, misji bliskiego wsparcia lotniczego (Close Air Support; CAS) oraz rozpoznania. Obecnie, Włoskie Siły Powietrzne (Aeronautica Militare; AM) dysponują 43 szturmowcami w wersji bojowej A-11A i 12 w wersji treningowej TA-11A, a także 4 taktycznymi bsl Predator w wersjach RQ-1B i MQ-1C.

Baza lotnicza Trapani?Birgi była używana w czasie natowskiej operacji morskiej i lotniczej Unified Protector (Zjednoczony Obrońca) w Libii, przeprowadzonej od 27 marca do 31 października 2011 roku, w celu wyegzekwowania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1970 oraz nr 1973. W bazie stacjonuje włoskie 37. Skrzydło (37? Stormo Cesare Toschi) wyposażone m.in. w wielozadaniowe myśliwce Eurofighter Typhoon, a także jest wysuniętą bazą operacyjną (forward operating base; FOB) dla natowskich samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej E-3 Sentry, stacjonujących na co dzień w bazie lotniczej w niemieckim Geilenkirchen (Nadrenia Północna-Westfalia).

MQ-1 Predator (Źródło: Charles McCain/Flickr)

MQ-1 Predator (Źródło: Charles McCain/Flickr)

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.