Źródło: Archiwum 17WBZ

Bitwa o City Hall

Bitwę o tzw. City Hall w irackiej  Karbali uznaje się  za największą z bitew, w jakiej brali udział polscy żołnierze od czasów II wojny światowej. Wydarzenia te miały miejsce w dniach 3?6 kwietnia 2004 r. podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu w Iraku działającego w składzie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe (WDC-P). Przez 3 dni i 3 noce grupa ok. 80 polskich i bułgarskich żołnierzy mająca ograniczone zapasy amunicji i żywności stawiała czoło irackim rebeliantom działającym pod przywództwem szyickiego duchownego Muktady As-Sadra.

W walkach o City Hall  brali udział żołnierze II zmiany PKW Irak pod dowództwem ówczesnego kapitana Grzegorza Kaliciaka, którzy znaleźli się w Iraku w lutym 2004 r. Trzon ówczesnej zmiany stanowili żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 18. Batalionu Desantowo Szturmowego z Bielska-Białej. Do głównych zadań Polaków należała ochrona prowincji Babil, Karbala oraz Wasit. Karbala była ważnym miejscem z racji swojego strategicznego położenia oraz z powodu tego, że jest świętym miastem dla szyitów. Polscy żołnierze  byli rozmieszczeni w bazach ?Juliet? oraz ?Lima?, które znajdowały się granicach Karbali. W początkowym okresie  pełnienia zadań przez żołnierzy WDC-P  Karbala była spokojnym miejscem, do diametralnej zmiany sytuacji doszło na początku kwietnia, gdy do miasta przybyły miliony pielgrzymów związku ze świętem Aszura. Wraz z pojawieniem się pielgrzymów w mieście ujawniły się nieźle uzbrojone bojówki rebelianckie określane mianem ?milicji religijnej? pod przywództwem szyickiego duchownego Muktady As-Sadra.  Bojówki As-Sadra były wspierane także przez terrorystów z Al-Kaidy oraz wedle relacji Polaków  także przez najemników i Czeczenów.

>>> Czytaj także: Proces przygotowania i szkolenia PKW Irak i Afganistan <<<

Główne walki o ratusz w Karbali rozpoczęły się w nocy 4 kwietnia. Jednak dwa dni wcześniej w polski posterunek wjechał autobus prowadzony przez zamachowca. Pojazd ten nie był wyładowany materiałami wybuchowymi, ale staranował kilka pojazdów i ciężko zranił jednego z polskich żołnierzy oraz kilkunastu Irakijczyków. 3 kwietnia w mieście przeprowadzono kilka zamachów bombowych, w których zginęło wielu pielgrzymów co m. in. przyczyniło się do wybuchu powstania As-Sadra.

W wyniku zaistniałej sytuacji na terenie Karbali jak i w innych częściach Iraku w stan pełnej gotowości zostały postawione wojska koalicji.  Polscy i Bułgarscy żołnierze dostali rozkaz obsadzenia i utrzymania strategicznego miejsca w Karbali, jakim był City Hall, który był siedzibą miejscowych władz i sił bezpieczeństwa. W pierwszych godzinach powstania As-Sadra doszło do masowej dezercji z oddziałów irackiej armii i policji, które miały wspierać żołnierzy sił koalicji.

Bojownicy As-Sadra zaatakowali siły koalicji nie tylko na terenie Karbali, ale także w innych większych miastach Iraku. Nocą 4 kwietnia rebelianci przeprowadzili pierwszy zmasowany atak na City Hall broniony przez Polaków i Bułgarów. W materiałach dotyczących wydarzeń sprzed 11 lat w Iraku można znaleźć stwierdzenia, że rebelianci atakując City Hall wykazywali sie wielką pogardą w stosunku do śmierci. Strona polsko-bułgarska odpierając  atak zadała duże straty przeciwnikom nie tracąc przy tym ani jednego  żołnierza ( także podczas kolejnych starć obrońcy City Hall nie ponieśli strat). Ze względu na przewagę obrońców siły As-Sadra przeprowadzały ataki głównie nocami. Polacy i Bułgarzy posiadali zapasy amunicji i żywności  jedynie na ok. 24 godziny walki mimo tego wytrwali przez 3 dni i 3 noce.

 Wyposażenie i sprzęt posiadane przez polskich żołnierzy było w dużej mierze  niedostosowane do miejscowych warunków. Przykładem może być dopancerzanie polskich ciężarówek kamizelkami kuloodpornymi wiązanymi taśmą klejącą, workami z piaskiem oraz brak noktowizorów w polskich śmigłowcach, które z tego powodu nie były w stanie ewakuować żołnierzy w nocy. Żołnierze byli wyposażeni w broń osobistą, granatniki, karabiny maszynowe, transportery opancerzone BRDM-2, zapewniające słabą ochronę samochody terenowe Honker oraz  posiadali wsparcie w postaci bułgarskich wozów piechoty BMP.

 Gdy walki o City Hall dobiegły końca ratusz był jedynym budynkiem na obszarze rebelii, który nie został zdobyty. Polakom i Bułgarom udało się w części utrzymać same miasto. Do końca lipca Polacy wraz ze wsparciem 1 Amerykańskiej Dywizji Pancernej prowadzili także operację oczyszczania miasta z rebelii.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami prezentowanymi przez siły koalicji w Iraku , ratusz w Karbali obroniły miejscowe władze, a polsko-bułgarskie  siły miały jedynie zapewnić  logistycznie wsparcie irackim oddziałom. Pomimo rozmiarów działań Polaków oraz zdecydowanego zwycięstwa nad przeważającymi siłami wroga, pierwsze lakoniczne wzmianki w Polskich mediach zaczynały pojawiać dopiero po czterech latach od zakończenia bitwy.  Nad bitwą o City Hall przez długi czas nałożono zasłonę milczenia. Obrońcy City Hall nie otrzymali żadnych odznaczeń. Rozgłos tym wydarzeniom nadała dopiero pierwsze artykuły prasowe w 2008 r. Po tych arykułach oraz innych publikacjach i naciskach opinii publicznej, część uczestników walk w Karbali została odznaczenona, natomiast reszta otrzymała odznaczenia dopiero po 10 latach ? w maju roku 2014 r.

PS. Wychodząc na przeciw czytelnikom autor pragnie zaznaczyć, że niniejszy artykuł został stworzony w oparciu o powszechnie dostępne dostępne źródła dotyczące walk o City Hall w Karbali. Wiele tych źródeł przedstawia sprzeczne informacje np. w kwestii chronologii wydarzeń z kwietnia 2004 r. Podczas prac na niniejszym tekstem autor podjął próbę uporządkowania faktów zawartych w dostępnych materiałach co było trudnym zadaniem i ma świadomość, że nie jest to pełen obraz wydarzeń, które miały miejsce 11 lat temu w Iraku. Tekst był tworzony jeszcze przed wydaniem dwóch książek obrazujących walki o City Hall. Autor zobowiązuje się po lekturze wspomnianych pozycji do aktualizacji niniejszego tekstu.

>>> Czytaj także: Karbala ? film o polskim wojsku w Iraku <<<

 

Bibliografia:
http://film.gazeta.pl/nowy_film/1,134866,18549095,jest-zwiastun-filmu-karbala-o-zwycieskiej-bitwie-polakow-w.html#MTstream
http://film.interia.pl/wiadomosci/news-karbala-film-o-najwiekszej-bitwie-polskich-zolnierzy-od-czas,nId,1880604
http://film.onet.pl/karbala-rozmowa-z-piotrem-gluchowskim-i-grzegorzem-kaliciakiem/btmw03
http://polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/12386?t=KARBALA-W-KADRZE
http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/12480?t=Karbala-10-lat-pozniej/
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127291,5699172,Najkrwawsza_bitwa_Polakow_od_czasu_II_wojny_swiatowej.html?as=1,
Karbala ? znaczy kataklizm, Super Wizjer, produkcja TVN, Warszawa 2012 r.

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.