Cieśnina Ormuz położona jest pomiędzy Zatoką Perską a Zatoką Omańską. /Fot. NASA

Iran zablokuje cieśninę Ormuz?

Według rzecznika Departamentu Stanu USA, płk. Stevena Warrena, amerykańskie okręty wojenne zaprzestały towarzyszenia własnym i brytyjskim statkom handlowym przemieszczającym się przez cieśninę Ormuz. Ten ruch spowodowany jest przez Iran ? który zagroził zamknięciem drogi wodnej dla amerykanów i ich sojuszników.

Groźba zamknięcia żeglugi w cieśninie Ormuz następuje po ubiegłotygodniowym ogłoszeniu irańskiego dowódczy marynarki wojennej, adm. Habibollaha Sayyariego, który stwierdził, że jego kraj planuje manewry w rejonie Zatoki Perskiej w niedalekiej przyszłości.

Według generała brygady Hosseina Salamiego, z irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Iran zamknie cieśninę Ormuz dla statków amerykańskich (i ich sojuszników), jeśli kraj poczuje się zagrożony. Generał stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone i ich regionalni sojusznicy chcą skorzystać z żeglugi przez cieśninę Ormuz i zagrozić Iranowi, ten nie zezwoli ich statkom na wejście w strefę cieśniny, ale według komentatora, byłego irańskiego dyplomaty i analityka Mehrdada Khonsariego tego groźby nie są niczym nowym.

Według Khonsariego, Iran stara się przekazać światu wiadomość o swojej potędze i niezależności i tym, że może zmierzyć się z każdym, ale ?rzeczywistość jest taka, że irańska marynarka wojenna nie jest zdolna do blokowania cieśniny Ormuz? – powiedział Mehrdad Khonsari.

Okręty wojenne amerykańskiej marynarki wojennej przypisane do 5. Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych stacjonują w bazie w Bahrajnie ? czyli nieopodal cieśniny Ormuz. Amerykańskie okręty wojenne towarzyszyły statkom handlowym w trakcie żeglugi przez cieśninę Ormuz po poprzednich groźbach Iranu odnoszących się do statków handlowych.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.