Jordański myśliwiec wielozadaniowy F-16A Fighting Falcon. /Fot. Senior Airman Asha Kin | 1st Combat Camera Squadron | U.S. Air Force

Jordański F-16 zestrzelony przez bojowników Huti?

W piątek, w dniu 17 lutego br. nieopodal leżącej w południowo-zachodniej części Królestwa Arabii Saudyjskiej prowincji Nadżran, przy granicy z ogarniętą wojną domową Republiką Jemenu doszło do katastrofy myśliwca wielozadaniowego F-16A Fighting Falcon należącego do Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego.

Nadżran (prowincja). Położenie na mapie Arabii Saudyjskiej. /Fot. Wikimedia Commons.

Jak poinformowały lokalne media, powołujące się na tajemnicze źródło wywodzące się z szeregów jordańskich sił zbrojnych, do zdarzenia miało dość w piątek, w dniu 17 lutego 2017 roku nieopodal leżącej w południowo-zachodniej części Królestwa Arabii Saudyjskiej prowincji Nadżran, przy granicy z ogarniętą wojną domową Republiką Jemen.Według portalu Hala Akhbar maszyna miała brać udział w działaniach międzynarodowej koalicji z Królestwem Arabii Saudyjskiej wymierzonych przeciw siłom rebeliantów Huti działających w Jemenie.

Pilot jordańskiego myśliwca F-16A Fighting Falcon zidentyfikowany jako Adnan Naim Abdulaziz Nabbas zdołał się katapultować i przeżył katastrofę – podało tajemnicze źródło.
Informacje o utracie myśliwca oraz tożsamości i stanie pilota podało później oficjalnie Dowództwo Generalne Jordańskich Sił Zbrojnych – przedstawiciele jordańskich władz twierdzą, że pilot ma się dobrze i jeszcze dziś powróci do kraju, dzięki pomocy ze strony saudyjskiego lotnictwa. Wydany przez jordańskie władze komunikat nie podał przyczyn katastrofy. Dopiero później przedstawiciele międzynarodowej koalicji prowadzącej działania zbrojne w Jemenie poinformowali, że przyczyną była katastrofy usterka techniczna.
Warto zaznaczyć, że informacja o zestrzeleniu jordańskiej maszyny przez jemeńskiej siły obrony przeciwlotniczej została ujawniona w środę, na antenie arabsko języcznej telewizji al-Masirah. Arabska telewizja powołując się na anonimowe źródło działające w szeregach jemeńskiej armii poinformowała, że maszyna miała zostać rzekomo zaatakowana i zestrzelona podczas przelotu nad regionem przygranicznym w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Pojawiające się sprzeczne informacje nie pozwalają zatem na jednoznaczne określenie przyczyn utraty maszyny przez jordańskie lotnictwo – nie wiadomo na pewno czy do zdarzenia doszło w wyniku zwykłej usterki technicznej czy też może utrata myśliwca wiąże się z działaniami jemeńskiej obrony przeciwlotniczej.

Jordańskie siły powietrze

Jordańskie myśliwce wielozadaniowe F-16A/B Fighting Falcon. /Fot. U.S. Air Force

Jak podaje specjalny raport pod tytułem ?World Air Forces 2017? przygotowany przez Flight Global, Siły Powietrzne Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego (Sil?? ul-Jawu al-Malak? ?al-Urdun?) wykorzystywały 59 myśliwców wielozadaniowych F-16A/B Fighting Falcon. Poza Fighting Falcon, jordańskie lotnictwo wykorzustuje także małą liczbę lekkich turbośmigłowych maszyn szturmowych AT-802I.

Źródło: Ar-Arabiya English | Press TV | NewNews 

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.