Komandor porucznik Walter Jarosz - nowu dowódca ORP Błyskawica. /Fot. 3. Flotylla Okrętów

Nowy dowódca historycznego niszczyciela ORP Błyskawica [ZDJĘCIA]

W środę, w dniu 1 marca br. w porcie morskim w Gdynii wraz z uroczystym podniesieniem bandery na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy historycznego niszczyciela. Nowym dowódcą tego zabytkowego okrętu został kmdr por. Walter Jarosz.

W środę, w dniu 1 marca br. w porcie morskim w Gdynii miała miejsce szczególna ceremonia – jak informuje komunikat prasowy 3. Flotylli Okrętów wraz z uroczystym podniesieniem bandery na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy historycznego niszczyciela. Dowodzenie nad okrętem-muzeum – będącym jednocześnie najstarszym zachowanym niszczycielem na świcie – objął komandor podporucznik Walter Jarosz.

Jak informuje komunikat prasowy wydany przez 3. Flotyllę Okrętów przekazanie obowiązków dowódcy nad niszczycielem ORP Błyskawica nastąpiło zgodnie z rozkazem personalnym Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (nr. 16) z dnia 13 lutego 2017 roku. Ponadto, komandor podporucznik Walter Jarosz obejmując obowiązki dowódcy niszczyciela ORP Błyskawica, decyzją nr. 228 Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 stycznia 2017 roku został awansowany do stopnia komandora porucznika.  Nowo mianowany dowódca przejął obowiązki od komandora podporucznika Marka Mielnika, który z kolei miał czasowo dowodzić historyczną jednostką po odejściu do rezerwy jej wieloletniego dowódcy komandora porucznika Jerzego Łubkowskiego. W uroczystości przekazania zwierzchnictwa nad okrętem wojennym – która rozpoczęła się od podniesienia bandery – wzięli udział załoganci okrętu oraz m.in. dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworowski i zaproszeni goście.

Kim jest nowy dowódca niszczyciela ORP Błyskawica? 

Komandor porucznik Walter Jarosz – nowu dowódca ORP Błyskawica. /Fot. 3. Flotylla Okrętów

Komandor porucznik Walter Jarosz urodził się 3 listopada 1972 roku w Żarach. W 1991 roku zdał pozytywnie egzaminy do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie przez kolejnych 5 lat studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po ukończeniu studiów w 1996 roku, został skierowany do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na kutrze rakietowym projektu 205 ORP Władysławowo. Rok później został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego okrętu rakietowego ORP Grom.

W 2000 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ORP Władysławowo. Po dwóch latach ponownie trafił na ORP Grom, gdzie pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu a następnie w 2003 roku został jego dowódcą. W 2007 roku został skierowany do Sztabu Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i objął stanowisko starszego oficera szkoleniowego. Od 2008 roku pełnił służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej na stanowisku specjalisty Wydziału Bazy Szkoleniowej. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Komandor porucznik Walter Jarosz interesuje sie historią wojskowości i nowościami technologicznymi. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

ORP Błyskawica

ORP Błyskawica widok współczesny / Źródło: Wikimedia Commons

ORP Błyskawica to polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.

Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zakotwiczony jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem ?Pro Memoria?.

Źródło: 3. Flotylla Okrętów 

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.