Kuter patrolowy Riverine Command Boat. /Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Andre N. McIntyre/Released

US Navy zakończyła śledztwo w sprawie irańskiego incydentu

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zakończyła 5 miesięczne śledztwo mające wyjaśnić jak doszło do zatrzymania dwóch amerykańskich rzecznych kutrów patrolowych typu Riverine Command Boat przez Gwardię Strażników Rewolucji – wydarzenia te miały miejsce 12 stycznia 2016 roku.

Śledztwo US Navy, mające wyjaśnić jak doszło do aresztowania marynarzy, zostało zakończone ? jak informuje NBC News, raport zaleca podjęcie kroków dyscyplinarnych. Dziesięciu marynarzy spędziło noc w irańskim areszcie po ty jak w styczniu br. dwa kutry patrolowe typu Riverine Command Boat wpłynęły na wody terytorialne wód Islamskiej Republiki Iranu ? jednostki płynęły z Kuwejtu do Bahrajnu. Amerykańscy marynarze zostali sfilmowani podczas przebywania w areszcie ? materiał filmowy wydaje się pokazywać jak jeden z marynarzy, przeprasza irańskich wojskowych (czytaj także: Amerykanie przepraszają za incydent [WIDEO]).

Należące do US Navy, kutry patrolowe typu Small Unit Riverine Craft (po lewej) oraz Riverine Command Boat (po prawej), podczas pokazu dynamicznego. / Źródło: Wikimedia Commons.

Należące do US Navy, kutry patrolowe typu Small Unit Riverine Craft (po lewej) oraz Riverine Command Boat (po prawej), podczas pokazu dynamicznego. / Źródło: Wikimedia Commons.

Informację o zakończeniu 5 miesięcznego śledztwa potwierdził rzecznik US Navy, kmdr Mike Kafka. Według NBC News, powołującego się na źródła wojskowe, śledztwo ujawniło, że w trakcie przemieszczania się jednostek z Kuwejtu do Bahrajnu, że wiele rzeczy poszło źle oraz że kilku marynarzy podjęło złe decyzje doprowadzające do tego kłopotliwego zdarzenia. Początkowe amerykańskie stwierdzały, że incydent spowodowany był błędem nawigacyjnym.

Śledztwo rekomenduje by Navy Expeditionary Combat Command (NECC) i United States Central Command (USCENTCOM or CENTCOM) w Bahrajnie, rozważyły podjęcie kroków dyscyplinarnych w stosunku do kilku marynarzy ? niektórych obecnych na łodzi w czasie incydentu, oraz innych z dowództwa.

Przedstawiciele wojska nie ujawnili ilu marynarzy, mogłoby odpowiedzieć dyscyplinarnie za incydent, ale jeden z nich zasugerował, że może to być ?ponad połowa? z zatrzymanych przez Iran amerykanów. W stosunku do marynarzy nie wniesiono żadnych zarzutów, ale w związku z incydentem jeden z nich został już zwolniony ze służby ? kmdr Eric Rasch, który dowodził podczas incydentu, został zwolniony ze służby w zeszłym miesiącu ? podobno US Navy straciła pewność co do jego zdolności przywódczych.

Kongres i przedstawiciele mediów zapoznają się ze szczegółami raportu w dniu 30 czerwca br. – wówczas sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Szef Operacji Morskich, admirał John Richardson. Zdjęcia i nagrania ujawnione przez Iran podniosły już i tak napięte stosunku na linii Teheran-Waszyngton ? spowodowały zamieszanie polityczne w Stanach Zjednoczonych, zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu porozumienia nuklearnego z Iranem (czytaj także: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego).

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.