F-16C Jastrząb, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Znamy datę wysłania polskich F-16 do Syrii

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz poinformował, że kwestia wysłania wielozadaniowych myśliwców F-16 Jastrząb do Syrii czeka już tylko na podpis prezydenta. Określił też, kiedy misja przeciwko ISIS miałaby się rozpocząć.

W dniu 15 czerwca br. szef polskiego MON poinformował na konferencji prasowej po dwudniowym spotkaniu z ministrami państw NATO, że misja rozpoznawcza Sił Powietrznych RP nad Syrią rozpocznie się jeszcze przed zaplanowanym na 8-9 lipca br. szczytem państw Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie.

Antoni Macierewicz dodał, że kontyngent czterech maszyn został już wydzielony i przygotowany do realizacji zadań, a do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy wpłynął wniosek o użycie sił zbrojnych poza granicami państwa. Minister nie zdradził jedynie miejsca stacjonowania polskich samolotów bojowych, dodał jedynie, że lokalizacja została tak wybrana, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo polskim żołnierzom w trakcie wykonywania zadań na Bliskim Wschodzie.

Na początku czerwca br., Antoni Macierewicz oficjalnie potwierdził, że Polska wyśle do ogarniętej wojną domową Syrii myśliwce F-16 Jastrząb oraz siły specjalne (czytaj więcej: Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne). Decyzja o dołączeniu naszego kraju do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) zapadła na początku lutego br. (czytaj więcej: Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS).

Czytaj także:

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne

Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.