Chwile przed wciągnięciem polskiej flagi na maszt przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli w dniu 16 marca 1999 roku. Źródło: Polska-zbrojna.

17. rocznica wstąpienia Polski do NATO [WIDEO]

17 lat temu, w dniu 12 marca 1999 roku, w miejscowości Independence (Missouri, USA) w samo południe minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tego momentu Polska stała się członkiem NATO.

To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam gdzie jest jej miejsce: do wolnego świata. Polska już nie jest osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla naszej i waszej wolności. ? powiedział wówczas Geremek.

W piątek, 11 marca br. z udziałem szefa MON, Antoniego Macierewicza odbyło się w Warszawie spotkanie poświęcone tejże rocznicy. W okolicznościowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele krajów członkowskich NATO, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, parlamentarzyści oraz członkowie rządu i politycy.

Paweł Soloch odczytał list, skierowany do gości konferencji od prezydenta RP Andrzeja Dudy:

Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. (?) Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. Jako gospodarz szczytu pragniemy, aby decyzje podjęte w Warszawie przyniosły realne wzmocnienie bezpieczeństwa Europy.

Antoni Macierewicz o wstąpieniu Polski do NATO:

Czytaj także:

Raport: Skuteczność nalotów rosyjskich i natowskich w Syrii

NATO rozważa użycie samolotów AWACS przeciwko ISIS

Pierwszy szczyt NATO-Rosja od czasu kryzysu ukraińskiego?

Historia NATO w 7 minut (WIDEO)

Kontradmirał Xawery Czernicki rozpoczął dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO

Wpływ członkostwa w NATO na bezpieczeństwo Polski

Czarnogóra w NATO?

Potrzeba nowej doktryny morskiej NATO?

Macedonia gotowa do członkostwa w NATO

NATO będzie bronić przestrzeni powietrznej Bułgarii?

USA i NATO rozważają pozostanie w Afganistanie

Czy to początek szwedzkiej drogi do NATO?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.