Flickr.

Raport: Skuteczność nalotów rosyjskich i natowskich w Syrii

Niemieckie wydanie Focus online opublikowało informacje z raportu Sojuszu Północnoatlantyckiego nt. skuteczności nalotów prowadzonych przez lotnictwo Rosji i NATO w Syrii.

Według raportu, naloty prowadzone przez Rosjan są skuteczniejsze, niż te wykonywane przez lotnictwo Sojuszu. Przewaga ta istnieje, pomimo używania przez Rosjan amunicji lotniczej o gorszych parametrach celności (jednakże zdementowano medialne oskarżenia na Zachodzie o masowe bombardowanie cywilów z tego powodu) oraz słabszej awionice w części typów samolotów i śmigłowców (nie licząc najnowszych myśliwców wielozadaniowych Su-35S, czy niewspomnianych w raporcie myśliwców Su-30SM oraz bombowców taktycznych Su-34).

Drugim powodem większej skuteczności samolotów WKS (Wozduszno-Kosmicieskije Siły) jest większa intensywność nalotów, pomimo mniejszej ilości maszyn (Rosja posiada w Syrii ok. 40 samolotów bojowych, natomiast NATO ma do dyspozycji o 100 maszyn więcej). Według raportu, Rosjanie bombardują dziennie średnio 75 celów (liczba ta wzrosła z 55 pod koniec ubiegłego roku), natomiast Sojusz tylko 20.

Trzecim powodem większej skuteczności Kremla, są informacje o celach przeciwnika dostarczane przez wojska rządowe Baszszara Al-Asada (gdyż Damaszek zezwolił Rosji na działania zbrojne na terytorium Syrii na mocy umowy międzyrządowej) oraz przez własne rozpoznanie i wywiad wojskowy.

Padają jednak także w raporcie słowa krytyki wobec Rosji. Sojusz ocenia, że tylko 20% nalotów jest skierowana przeciwko islamistom z ISIS czy Frontowi al-Nusra, milicji wspieranej przez Al-Kaidę. Reszta skierowana jest wobec zbrojnej opozycji, która dąży do obalenia Asada od marca 2011 roku, a która jest wspierana głównie przez Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, że od dnia 27 lutego br. formalnie obowiązuje zawieszenie broni, na mocy którego Kreml zobowiązał się nie bombardować opozycji (czytaj więcej: Zawieszenie broni w Syrii).

Źródło: Focus online: Russland ist Nato-Kräften in Syrien überlegen

Czytaj także:

Zamieszki w stolicy Państwa Islamskiego

Admirał Kuzniecow popłynie latem do Syrii

Dania wyśle wojsko na Bliski Wschód?

Rosyjski atak rakietowy na pozycje Frontu al-Nusra

Bombowce strategiczne B-52H do walki z Państwem Islamskim

Rozrost terytorium Państwa Islamskiego [WIDEO]

Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie

Rosyjskie bomby kasetowe spadają na Aleppo [WIDEO]

Turcja nie może liczyć na pomoc w konflikcie z Rosją

NATO rozważa użycie samolotów AWACS przeciwko ISIS

Pierwszy szczyt NATO-Rosja od czasu kryzysu ukraińskiego?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.