/Fot. U.S. Army Staff Sgt. Timothy D. Hughes

Abramsy na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Żołnierze US Army z kompanii Bravo i Charlie z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty rozpoczęli pierwsze ćwiczenia na poligonach wojskowych w Żaganiu i Świętoszowie. Amerykanie rozpoczęli strzelania w ramach LFAST (Live Fire Accuracy Screening Test), przygotowując i kalibrując główne uzbrojenie czołgów podstawowych M1A2 Abrams i wozów Bradley do precyzyjnego strzelania.

Jak informuje komunikat prasowy US Army, żołnierze z kompanii Bravo oraz Charlie wchodzących w skład 1. Batalionu 8. Pułku Piechoty 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty rozpoczęli pierwsze ćwiczenia na poligonach wojskowych w Żaganiu i Świętoszowie. Warto zaznaczyć, że to pierwsze ćwiczenia niedawno przybyłych do Polski amerykańskich żołnierzy ? strzelania rozpoczęły się w zaledwie 10 dni po przybyciu wykorzystywanego przez nich sprzętu do niemieckiego portu Bremenhaven. W ośrodkach w Żaganiu i Świętoszowie do ćwiczeń przystąpiły załogi amerykańskich czołgów podstawowych M1A2 Abrams oraz bojowych wozów piechoty Bradley ? żołnierze rozpoczęli strzelanie w ramach LFAST (Live Fire Accuracy Screening Test), przegotowując się do działań poligonowych, które będą przeprowadzone jeszcze w tym miesiącu.

Przypominamy, że celem ćwiczeń Live Fire Accuracy Screening Test jest przygotowanie głównego uzbrojenia jednostek pancernych do precyzyjnego strzelania. Każdy z pojazdów musi przejść kalibrację głównego uzbrojenia przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń ogniowych. Jak informuje komunikat US Army, kalibracja jest przeprowadzana zbiorowo, a celowniki nie są zgrywane indywidualnie ? według wspólnej tabeli danych dostępnej dla każdego typu amunicji do głównego uzbrojenia pojazdu.

GALERIA

(kliknij w zdjęcie by powiększyć)

M1A2 Abrams. /Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

M1A2 Abrams. /Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

:

 

/Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

/Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

/Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

/Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos | 24th Press Camp Headquarters | US Army

WIDEO:

Nagranie z wnętrza pojazdów wykonane z użyciem kamery Go Pro:

Przypomnijmy, że pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy wzmocnią wschodnią flankę NATO wylądowali w sobotę, 7 stycznia br. na lotnisku Wrocław-Strachowice i zostali skierowani na obozowisko Karliki w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań (czytaj więcej: Ćwierć tysiąca amerykańskich żołnierzy wylądowało we Wrocławiu). Dzień wcześniej do niemieckiego portu Bremenhaven (w kraju związkowym Brema) pierwszy statek z czołgami, samobieżnymi armatohaubicami, cysternami i setkami sztuk innego ciężkiego wyposażenia, który następnie zostanie skierowany m.in. do Polski (czytaj więcej: Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie).

W poniedziałek, w dniu 9 stycznia br. do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO przez US Army trafiło osiemnaście samobieżnych armatohaubic M109A6 Paladin oraz wozy amunicyjne M992A2 FAASV (czytaj także: Armatohaubice M109A6 Paladin w Polsce [FOTO+WIDEO]). Wozy bojowe i amunicyjne stanowiły część liczącego łącznie 53 pojazdy wojskowe kontyngentu US Army, który został rozładowany w Drawsku. Wraz z czołgami podstawowymi M1A2 Abrams, których pierwsze egzemplarze trafiły do Żagania i Drwaska, są częścią operacji Atlantic Resolve oraz zaplanowanym wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego przez Stany Zjednoczone (czytaj więcej: Pierwsze czołgi Abrams przekroczyły granicę niemiecko-polską [FOTO+WIDEO]).

Źródło: US Army – 'Fighting Eagles’ conduct first gunnery range in Poland | DVIDS | 24th Press Camp Headquarters

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.