Fot. US Army.

Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie

W dniu 6 stycznia br. do niemieckiego portu w Bremenhaven przybył pierwszy transport z czołgami, samobieżnymi armatohaubicami i innym ciężkim wyposażeniem wojskowym Armii Amerykańskiej, który już wkrótce zostanie przerzucony m.in. do Polski.

Bremenhaven, Brema, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Bremenhaven, Brema, Niemcy. / Wikimedia Commons.

W piątek, 6 stycznia br. w niemieckim porcie w Bremenhaven (w kraju związkowym Brema) rozpoczął się rozładunek pierwszego statku transportowego z czołgami, samobieżnymi armatohaubicami, cysternami i setkami sztuk innego ciężkiego wyposażenia wojskowego Armii Amerykańskiej, który już wkrótce zostanie przerzucony na wschodnią flankę NATO m.in. do Polski. Pierwszą jednostką jaka zawinęła do portu był rorowiec Resolve, należący do przewoźnika ARC (American Roll-on Roll-off Carrier).

Wyposażenie, które będzie przypływać do niemieckiego portu aż do poniedziałku, 9 stycznia br. pochodzi z 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) Fort Carson (Kolorado), którego miejsca dokładnej dyslokacji ujawniono przed dwoma dniami (czytaj więcej: Amerykanie ujawnili skład i liczebność swoich przyszłych wojsk w Polsce). Oprócz tego, w lutym br. na Stary Kontynent trafią jednostki i wyposażenie 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (śmigłowce transportowe) z Fort Drum (w stanie Nowy Jork), wzmocnione o siły zadaniowe (śmigłowce szturmowe) z Fort Bliss.

Informację o pierwszym transporcie wyposażenia wojskowego potwierdził na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Obrony USA, Peter Cook, argumentując go realizacją przez Stany Zjednoczone swoich stałych zobowiązań dla zbiorowego bezpieczeństwa swoich sojuszników i partnerów europejskich wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie:

Czołgi, ciężarówki i inne wyposażenie są zaplanowane do przybycia do Europy w ten weekend, co zapoczątkuje dziewięciomiesięczną rotację sił US Army wspierających działania operacji ?Atlantic Resolve?. Wysiłek ten jest częścią naszej europejskiej inicjatywy wsparcia, aby utrzymać trwałą, obecność rotacyjną sił powietrznych, lądowych i morskich w Europie Środkowej i Wschodniej.

Źródła:

dailymail.co.uk: US tanks roll into Germany to bolster NATO deterrent

army.mil: Deployments bolster U.S. presence in western Pacific, Europe

Czytaj także:

Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Szczyt NATO: jest decyzja ws. batalionów sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.