M1A2 Abrams na defiladzie z okazji Święta WP / fot. Paweł Kmiecik

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Dowódca US Army Europe (USAREUR) gen. broni Ben Hodges oświadczył, że w razie zagrożenia ze wschodu, wojska amerykańskie przybędą na odsiecz Polsce w ciągu pięciu dni.

Podczas wizyty w Warszawie, w piątek 20 października br., dowódca US Army Europe (USAREUR) gen. broni Frederic Benjamin Hodges zapewnił, że w razie zagrożenia militarnego ze wschodu, wojska amerykańskie przybędą na odsiecz Polsce w ciągu pięciu dni. Amerykanin przybył do stolicy na konferencję zorganizowaną przez German Marshall Fund i Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Amerykański generał podkreślił, że tak krótki czas reakcji uzyskano dzięki radykalnemu przyspieszeniu procedur dotyczących podejmowania decyzji oraz przerzutu wojsk, a także wzmocnieniu systemów wymianu informacji oraz pracy agencji wywiadowczych w europejskich krajach NATO. W ubiegłym roku czas reakcji oceniano na 30 dni:

Czas reakcji mógłby zostać jeszcze bardziej skrócony, gdyby udało się usprawnić procedury poruszania się wojsk po Europie. Dziś szybciej od nich poruszają się uchodźcy. Musi powstać coś na kształt Schengen dla wojska. ? powiedział generał.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i dowódca US Army Europe gen. broni Frederic Benjamin Hodges podczas międzynarodowego ćwiczenia Anakonda-16 w Polsce. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i dowódca US Army Europe gen. broni Frederic Benjamin Hodges podczas międzynarodowego ćwiczenia Anakonda-16 w Polsce. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Jeśli chodzi o plany stacjonowania w Polsce batalionu NATO z Amerykanami na czele, to pozytywna decyzja o wysłaniu wojsk nie zmieni się w zależności od tego, czy wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump czy Hillary Clinton, gdyż zarówno Republikanie, jak i Demokraci mają podobne spojrzenie na wschodnią flankę NATO, a Kongres zatwierdził już odpowiednie środki finansowe na te działania (czytaj także: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich).

Generał dodał, że amerykańska grupa batalionowa składająca się z żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) przybędą do Polski z niemieckiego Vilseck (Bawaria) na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Oprócz tego, w kwietniu przyszłego na Stary Kontynent trafi, najpierw do Niemiec, a potem do Polski jedna brygada pancerna 4. Dywizji Piechoty (4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado), licząca 4.100 żołnierzy i dysponująca 470 pojazdami, w tym czołgami M1 Abrams i bwp M2 Bradley.

W połowie sierpnia br. informowaliśmy o odpowiedzi wiceministra Obrony Narodowej, Bartosza Kownackiego na interpolację posła Kukiz?15, Adama Andruszkiewicza, dotyczącą stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce (czytaj więcej: Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?).

Źródło: Rzeczpospolita.

Czytaj także:

WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

Sejm powiedział ?tak? dla szybszego reagowania wojsk NATO

Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.