Myśliwce z rodziny F-16, F-15 i F/A-18 są sztandarowymi produktami amerykańskiego przemysłu lotniczego. / fot. U.S. Air Force.

Biały Dom zatwierdził sprzedaż myśliwców do Kuwejtu, Bahrajnu i Kataru

Administracja Baracka Obamy zezwoliła na sprzedaż łącznie ponad stu myśliwców F/A-18 E/F Super Hornet Kuwejtowi, F-15SE Silent Eagle Katarowi i F-16 Fighting Falcon Bahrajnowi. Wartość trzech kontraktów oceniana jest na prawie 10 mld USD.

Kuwejt (na czerwono), Katar (na zielono) i Bahrajn (na niebiesko). / oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

Kuwejt (na czerwono), Katar (na zielono) i Bahrajn (na niebiesko). / oprac. własne na podst. Wikimedia Commons.

W środę, 28 września br. republikański przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych USA Bob Corker potwierdził, że administracja prezydenta Baracka Obamy zatwierdziła sprzedaż ponad stu myśliwców do trzech państw Zatoki Perskiej. Kuwejt i Katar oczekiwały na decyzję amerykańskich władz od ponad dwóch lat.

W mojej opinii sprzedaż tych myśliwców leży w naszym interesie narodowym, co zawsze jest na pierwszym miejscu, natomiast „produktem ubocznym” jest utrzymanie linii produkcyjnych. ? powiedział senator Bob Corker.

Zgodnie z oświadczeniem, Kuwejt miałby otrzymać nawet 40 wielozadaniowych myśliwców F/A-18 E/F Super Hornet (28 maszyn z opcją zakupu dodatkowych 12), za łączną kwotę około 3 mld USD. Plany sprzedaży tych maszyn pojawiły się w dniu 10 czerwca br. podczas konferencji prasowej Boeinga, zorganizowanej w Cecil Field na Florydzie (czytaj więcej: Super Hornety dla Kuwejtu?). Obecnie, Kuwejckie Siły Powietrzne (al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya) operują starszym wariantem, F/A-18C Hornet, w liczbie 32.

KC-18C Hornet. Kuwejt wykorzystuje 27 takich maszyn. /Fot. Wikimedia Commons.

Kuwejcki F/A-18C Hornet. /Fot. Wikimedia Commons.

Katar otrzymał z kolei zgodę na zakup 72 wielozadaniowych myśliwców o właściwościach stealth F-15SE Silent Eagle, które wyceniono na 4 mld USD. O ewentualnej sprzedaży informował demokratyczny senator stanu Maryland, Benjamin Louis Cardin w kwietniu br., choć wówczas była mowa o 73 maszynach: 36 w pierwszej partii oraz 37 w drugiej, z czego dostawy pierwszej miałyby trwać do 42 miesięcy (czytaj więcej: F-15SE Silent Eagle dla Kataru?). Emirskie Siły Powietrzne Kataru (al-Quwwat al-Jawwiya al-Amirat al-Qataria) nie należą do szczególnie dobrze uzbrojonych i dysponują tylko 12 francuskimi myśliwcami Mirage 2000-5 (9 w jednomiejscowej wersji 2000-5EDA i 3 dwumiejscowe 2000-5DDA ? przyp. red.). Sprzedaż pozwoli zakładom Boeinga w St. Luis (Missouri) na utrzymanie 40-letniej linii produkcyjnej rodziny samolotów F-15.

F-15SE Silent Eagle. / fot. Boeing.

F-15SE Silent Eagle. / fot. Boeing.

Najmniejsze z omawianych państw, Bahrajn ma otrzymać nie ujawnioną jeszcze liczbę myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Senator Corker powiedział jedynie, ze szczegóły zostaną omówione z ambasadorem tego kraju w USA. Nieoficjalnie jednak mówi się, że Bahrajn byłby zainteresowany zakupem 19 myśliwców F-16 w najnowszym wariancie, czyli V. Królewskie Siły Powietrzne Bahrajnu (Silah al-Jaw Almalaki al-Bahraini) operują obecnie 15 maszynami w wersji F-16C, które także mogłyby zostać zmodernizowane do najnowszego wariantu (czytaj także: Oblot najnowocześniejszego wariantu F-16).

F-16V. / fot. Lockheed Martin.

F-16V. / fot. Lockheed Martin.

Czytaj także:

Eurofightery dla Kuwejtu

Kuwejt zakupił 30 śmigłowców Caracal

Rumunia odebrała pierwsze myśliwce F-16 Fighting Falcon [ZDJĘCIA]

Dziesięć F-15D Eagle przekazanych Izraelowi

Japończycy zmodernizują flotę myśliwców F-15J/DJ?

Indie będą produkować amerykańskie F-16 Block 70/72

Kolejna partia myśliwców F-16 dla Iraku

Kanada kupi Super Hornety?

Modernizacja tajwańskich F-16

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.