Rosyjski bombowiec Su-24M w Syrii. / Wikimedia Commons/MO FR.

Dziesięć rosyjskich bombowców Su-24M2 dla Syrii

Syryjskie Arabskie Siły Obrony Powietrznej odebrały pierwsze dwa z dziesięciu zamówionych rosyjskich zmodernizowanych bombowców taktycznych Su-24M2 (w kodzie NATO: Fencer-D).

Jak twierdzi portal Al-Masdar Al-’Arabi (The Arab Source), Syryjskie Arabskie Siły Obrony Powietrznej (SyAAF) odebrały pierwsze dwa z dziesięciu zamówionych rosyjskich zmodernizowanych bombowców taktycznych Su-24M2.

O sprawie poinformowano w dniu 26 lipca br. Maszyny mają wzmocnić zdolności wojsk rządowych Baszszara Al-Asada do walki z terrorystami Państwa Islamskiego (ISIS) oraz rebeliantami ze zbrojnej opozycji.

To nie pierwsze maszyny tego typu w siłach syryjskich. Kraj ten zakupił jeszcze w Związku Sowieckim 20 Su-24MK, a także po jednym Su-24MK i Su-24MR jako samoloty używane w Libii. Wszystkie Su-24MK zostały zmodernizowane do standardu Su-24M2 w latach 2010-2013, na podstawie kontraktu zawartego w 2009 roku. W dniu 23 września 2014 roku jedna z maszyn została strącona przez izraelski przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot, po wtargnięciu w przestrzeń powietrzną Izraela (w rejonie kontrolowanch przez rząd w Tel-Awiwie Wzgórz Golan), a w dniu 11 czerwca 2015 roku kolejna została zestrzelona przez rebeliantów za pomocą 23-mm artylerii przeciwlotniczej.

Su-24M2 (w kodzie NATO: Fencer-D) zostały zmodernizowane w Nowosybirskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego (NAPO) im. Walerego P. Czkałowa w ramach programu Gefest. Są wyposażone w ulepszony system nawigacji SWP-24, oparty na GPS i GLONASS oraz nową awionikę. Otrzymały wyświetlacz przezierny HUD (head-up display) typu IŁS-31, podobny jak w Su-27SM i mogą przenosić nowe uzbrojenie, takie jak przeciw-radarowe pociski rakietowe CH-31A/P (w kodzie NATO: AS-17 Krypton), pociski kierowane klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59MK (AS-18 Kazoo) czy korygowane nawigacją GPS bomby KAB-500S.

Źródło: Almasdarnews.com: Syrian Army received new Russian SU-24M2 attack aircrafts

Czytaj także:

Terroryści zestrzelili syryjski Su-22 [WIDEO]

Rządowy MiG-21US zestrzelony przez opozycję w Syrii

Rebelianci zestrzelili syryjski śmigłowiec?

Kolejny sukces syryjskich sił rządowych w walce z ISIS

Rosjanie zbombardowali amerykańsko-brytyjską placówkę w Syrii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.