Su-34 (28 ?Czerwony?; RF-95067) / Źródło: https://twitter.com/JosephHDempsey

Film z kokpitu podczas katastrofy rosyjskiego bombowca Su-34 [WIDEO]

Na serwisie YouTube pojawiło się nagranie wideo z kabiny pilota podczas feralnego lądowania bombowca taktycznego Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) w dniu 4 czerwca 2015 roku, kiedy to maszyna przewróciła się do góry kołami.

Przypomnijmy, że Su-34 (nr boczny: 28 ?Czerwony?; nr rejestracyjny: RF-95067) z 47. Samodzielnego Mieszanego Pułku Lotniczego bazującego na lotnisku Baltimor w Woroneżu podczas lądowania w bazie Buturlinowka wypadł z pasa, gdy nie otworzyły mu się spadochrony hamujące. W wyniku pęknięcia jednej z opon tylnej goleni podwozia, samolot przewrócił się do góry kołami. Według rzecznika rosyjskiego MON, żaden z członków załogi nie został ranny. Do zdarzenia doszło w dniu 4 czerwca ub. r. około godziny 16:30 czasu moskiewskiego (UTC+03:00). Bombowce 47. Pułku tymczasowo stacjonowały w Buturlinowce, z powodu remontu pasa startowego w bazie macierzystej (Źródło: Dwie katastrofy lotnicze w jeden dzień).

Suchoj Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB ? przyp. red) i jest wielozadaniowym bombowcem taktycznym, produkowanym seryjnie od 2008 roku. Algieria stanie się drugim użytkownikiem Su-34 po Rosji, która ma na wyposażeniu 87 maszyn tego typu (stan na grudzień 2015 roku).

Czytaj także:

Rosja: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód

Rosyjskie bombowce Su-34 na Białorusi

Jordania zainteresowana zakupem bombowców taktycznych Su-34? [WIDEO]

Rosjanie użyli bombowców do zniszczenia zatoru rzecznego [WIDEO]

Rosyjskie myśliwce w Arktyce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.