Źródło: Spanish Army
Źródło: Spanish Army

Hiszpania utrzyma baterie Patriot w Turcji

Rząd Hiszpanii zezwolił na przedłużenie głównych zagranicznych hiszpańskich misji wojskowych na rok 2016. W skład przedłużonych misji wchodzą dwie baterie Patriot chroniące granicę Turcji z Syrią.

To ogłoszenie o przedłużeniu hiszpańskiej misji wojskowej w Turcji wprawia w zdziwienie, zwłaszcza po tym, jak Ministerstwo Obrony Hiszpanii wydawało się zaskoczone decyzją Niemiec i Stanów Zjednoczonych Ameryki o wycofaniu baterii Patriot z Turcji.

Ministerstwo Obrony Hiszpanii oświadczyło, że własna sytuacja będzie tematem rozmów z resztą członków Paktu Północnoatlantyckiego, dlatego by gabinet premiera Mariano Rajoya przedłużył o rok misję wojskową na ostatnim posiedzeniu rządu tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 20 grudnia 2015 roku.

Inne zagraniczne misje wojskowej to przede wszystkim udział czterech myśliwców C.16 Eurofighter Typhoon w misji NATO Baltic Air Policing Mission (od stycznia do maja 2016 roku), gabinet premiera Mariano Rajoya zatwierdził także 12 innych misji, wysyłając zagranicę ponad 2000 członków personelu, poczynając od 5 ludzi w Bośni do prawie 400, którzy wezmą udział w misji antypirackiej ?Atalanta? w wybrzeży Somalii.

Największe zaangażowanie Hiszpanii widać jednak gdzie indziej, otóż rząd w Madrycie zdecydował o zwiększeniu liczby żołnierzy w Tymczasowych Siłach Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL) z 650 do 750 żołnierzy. Zdarzy się to w przypadku, jeśli Hiszpania obejmie dowodzenie nad misją UNIFIL.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.