Koncepcja nowego pojazdu opancerzonego Hort. Źródło: wartime.org.ua

Hort – koncepcja transportera opancerzonego przyszłości

Ukraiński przemysł obronny zaprezentował koncepcję lekkiej modułowej konstrukcji, pojazdu opancerzonego o nazwie Hort 4×4. Układ pojazdu może być porównywany do podobnych nowoczesnych konstrukcji produkowanych w Europie Zachodniej.

Według niektórych ukraińskich źródeł ?Hort” wykorzystuje właściwości techniczne amerykańskiego programu JLTV (The Joint Light Tactical Vehicle). ?Hort” to standardowy trzydrzwiowy pojazd z silnikiem na przodzie i kabiną załogi z tyłu. Pojazd posiada dwoje drzwi z każdej strony kadłuba i jedne drzwi pojedyncze z tyłu.

Pojazd będzie posiadać zdolność do przetrwania wybuchów pocisków RPG, min/IED (improwizowany ładunek wybuchowy, ang. Improvised Explosive Device) – to cecha nowoczesnych pojazdów opancerzonych osiągnięta całkiem niedawno poprzez doświadczenia personelu wojskowego w Iraku i Afganistanie. W odpowiedzi na pojawienie nowego zagrożenia w postaci min i IED, któremu nie były w stanie przeciwstawić się ówczesne pojazdy zachód wprowadził nową klasę sprzętu ? pojazdy MRAP (ang. Mine Resistant Ambush Protected).

Koncepcja nowego pojazdu opancerzonego Hort. Źródło: wartime.org.ua

Koncepcja nowego pojazdu opancerzonego Hort. Źródło: wartime.org.ua

Nowy ukraiński transporter opancerzony wydaje się wykorzystywać projekt oferujący wysoki poziom ochrony przed ogromnych wachlarzem zagrożeń występujących na współczesnym polu walki. Według producenta, Hort jest znacznie dłuższy i większy od pojazdu Dozor-B 4×4 na którym bazuje. Hort to platforma modułowa o parametrach technicznych i taktycznych oferujących możliwość zmiany konfiguracji kadłuba. Dzięki szerokiej gamie uzbrojenia, jakie będzie można na nim zamontować Hort będzie mógł brać udział w różnego rodzaju misjach, w tym operacjach w warunkach miejskich i pokojowych. Modułowa konstrukcja pozwoli na szybką konfigurację do roli pojazdu opancerzonego, pojazdu ewakuacji medycznej, pojazdu dowodzenia itp..

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.