Japońskie Ministerstwo Obrony (Źródło: Wikimedia Commons)

Japońsko-filipińskie porozumienie w sprawie dostaw uzbrojenia wkrótce?

Jak stwierdził filipiński urzędnik zajmujący się sprawami bezpieczeństwa, już wkrótce Japonia podpisze porozumienie z władzami Filipin, które pozwoli Tokio na dostarczanie sprzętu wojskowego dla Manili.

Podpisanie takiego porozumienia oznaczałoby powstanie pierwszego takiego japońskiego paktu obronnego w regionie i umożliwiłoby Japonii sprzedaż nowego sprzętu wojskowego, transfer technologii, oraz dokonywania dotacji sprzętu wojskowego i prowadzenia szkoleń wojskowych dla wojsk Filipin.

Sekretarz obrony Voltaire Gazmin powiedział w wywiadzie dla agencji prasowej The Associated Press, że porozumienie, które podpisze w poniedziałek z ambasadorem Japonii na Filipinach, nie jest skierowane przeciw żadnemu krajowi, ale ma na celu wyeliminowanie luk w niedofinansowanych wojskach Filipin.

W kwietniu 2014 roku, japoński rząd zniósł powojenny zakaz eksportu uzbrojenia obronnego. Tokio zatwierdziło pierwszą zagraniczną sprzedaż uzbrojenia ? części rakiet PAC-2 do USA, które w późniejszym terminie po skompletowaniu zestawu sprzeda je do Kataru. Złagodzenie zakazu eksportu broni sprawiło, że Japonia stała się początkującym graczem na rynku międzynarodowych zbrojeń. Rząd Shinzo Abego dał zielone światło dla japońskich firm do wyjścia i konkurowania na arenie międzynarodowej celem zdobywania kontraktów zbrojeniowych?

Japoński sprzęt wojskowy ? w szczególności w dziedzinie rakiet, okrętów i pojazdów opancerzonych ? od zawsze był na równi względem zachodnich konstrukcji, pomimo tego, że przez dekady Japonia odmawiała sprzedaży jakiegokolwiek uzbrojenia czy innego sprzętu wojskowego. 12 firm z Japonii po raz pierwszy wzięło udział w międzynarodowych targach obronnych Eurosatory ? które odbyły się w czerwcu 2014 roku w Paryżu ? gdzie zaprezentowały swoje najnowsze osiągnięcia i technologię. Wśród japońskich przedstawicieli na targach Eurosatory w 2014 roku, znaleźli się m.in. firma Kawasaki Heavy Industries Ltd (zajmuje się produkcją samolotów, łodzi podwodnych, a także śmigłowców dla japońskich sił zbrojnych), gigant w dziedzinie elektroniki, czyli firma NEC Corp (tworząca urządzenia komunikacyjne), oraz Hitachi Ltd i Toshiba Corp.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.