Moduł zabezpieczenia technicznego z dźwigiem. / fot. Fars News Agency.

Komponenty systemu S-300 na defiladzie w Teheranie [ZDJĘCIA]

W czasie defilady z okazji Dnia Armii w irańskiej stolicy zaprezentowano komponenty rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-300PMU-2.

W poniedziałek, 18 kwietnia br. w Teheranie odbyła się coroczna defilada wojskowa. Telewizja IRIB zaprezentowała m.in. kadry z komponentami rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-300PMU-2 Faworit, które były umieszczone na kołowych platformach samochodowych. Dostawy systemu rozpoczęły się tydzień temu (czytaj więcej: Początek dostaw S-300 dla Iranu), o których informował w listopadzie ubiegłego roku rosyjski Kommiersant (czytaj więcej: S-300PMU-2 dla Iranu).

Kontenery startowe rakiet. Jak widać Irańczycy nie zintegrowali ich jeszcze z transporterami-wyrzutniami. / fot. Twitter.

Kontenery startowe rakiet. Jak widać Irańczycy nie zintegrowali ich jeszcze z transporterami-wyrzutniami. / fot. Twitter.

Punkt dowodzenia PBU. / fot. Fars News Agency.

Punkt dowodzenia PBU. / fot. Fars News Agency.

Naczepa transportowa. / fot. Twitter.

Naczepa transportowa. / fot. Twitter.

Pojawiły się również pierwsze nagrania wideo z defilady:

S-300PMU-2 Faworit (w kodzie DIA/NATO: SA-20B Gargoyle B; indeks GRAU: 35R6-2) jest to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji sowieckiej i rosyjskiej klasy ziemia-powietrze, zdolny do zwalczania celów powietrznych (w tym nisko lecących) oraz taktycznych rakietowych pocisków balistycznych. System wszedł na uzbrojenie w 1997 roku jako modernizacja S-300PMU-1 z wydłużonym zasięgiem rażenia ze 150 do 200 km na pułapie do 27.000 m przy użyciu pocisków rakietowych 48N6E2. Najnowszy z wariantów rodziny S-300P, powstał jako konkurencja dla rodzimego S-300W oraz amerykańskiego MIM-104 Patriot (w wersji z pociskami PAC-2 i PAC-3).

Oprócz tego, przez irańską stolicą przedefilowały systemy przeciwlotnicze S-200, również produkcji rosyjskiej, rodzime Hag i Rapira oraz pociski rakietowe różnego zasięgu: H-53, H-29L, Gader, Nars i Fakur, stacje radiolokacyjne Kasta i Mersad oraz systemy rozpoznania Baser-2 i Baser-3. Łącznie, według irańskich agencji prasowych, zademonstrowano 35 typów sprzętu wojskowego.

Kilka dni przed defiladą, zademonstrowano nowe i zmodernizowane uzbrojenie w obecności dowódcy wojsk lądowych Iranu, gen. bryg. Ahmada Rezy Purdastana (zobacz galerię zdjęć tutaj: Iran ujawnił nowy sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA] oraz tutaj: Kolejne nowości irańskich sił zbrojnych [FOTO+WIDEO]).

Czytaj także:

Karrar: Nowy irański czołg podstawowy

Iran przetestował nowe rakiety balistyczne

Iran jest gotów wesprzeć syryjską obronę powietrzną

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.