Litewscy żołnierze podczas ćwiczeń. /Fot. SakuraNet, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

Litwa przywróciła obowiązkową służbę wojskową

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej prezydent Litwy, Dalii Grybauskaite podpisała ona ustawę na stałe przywracającą obowiązkową służbę wojskową oraz wprowadzającą tzw. model mieszany ? oparty o żołnierzy poborowych, jak i zawodowych.

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej prezydent Litwy, Dalii Grybauskaite podpisała ona ustawę na stałe przywracającą obowiązkową służbę wojskową oraz wprowadzającą tzw. model mieszany ? oparty o żołnierzy poborowych, jak i zawodowych. Odpowiednia zmiana ustawodawstwa została uzgodniona z Radą Obrony Państwa. Prezydent zdecydowała, że każdego roku służbę wojskową odbędzie od 3.500 do 4.000 poborowych – zmiana wejdzie w życie 1 września 2016 roku.

Obowiązkową służbę wojskową na Litwie zniesiono w 2008 roku, jednakże (w związku z rosyjską aneksją półwyspu krymskiego i inwazją na wschodzie Ukrainy) w marcu 2015 roku podjęto decyzję o tymczasowym przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej na okres pięciu lat. Nowa ustawa przywróciła obowiązkową służbę wojskową bezterminowo.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.